همكاری ناسا و آژانس فضایی اروپا برای ماموریت كرو-۳

همكاری ناسا و آژانس فضایی اروپا برای ماموریت كرو-۳

ناسا و آژانس فضایی اروپا اعلام نمودند که چهار فضانود را در ماموریتی تحت عنوان ˮکرو-3ˮ اسپیس ایکس در سال 2021 به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند فرستاد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا و آژانس فضایی اروپا(ESA) بطور رسمی نام سه تن از فضانوردانی را که قصد دارند در سال ۲۰۲۱ آنها را به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) اعزام کنند، اعلام نمودند. دو تن از این فضانوردان به اسامی "راجا چاری"(Raja Chari) و "تام مارشبرن"(Tom Marshburn) از ناسا و یک فضانورد به نام "ماتیاس مارر"(Matthias Maurer) از آژانس فضایی اروپا است.
گرچه این دو آژانس فضایی قصد دارند چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستند اما هنوز مشخص نشده چه کسی عضو چهارم این ماموریت است و انتظار می رود فضانورد چهارم در آینده ای نزدیک به این گروه سه نفره اضافه شود."چاری" بعنوان فرمانده، "مارشبرن" بعنوان خلبان و "مارر" بعنوان متخصص ماموریت "کرو-۳" خواهند بود.
در سال ۲۰۲۱ فضانوردان این ماموریت به فضانوردان ماموریت اکسپدیشن در " آزمایشگاه مداری" (orbiting laboratory) که الان در استگاه فضایی بین المللی مستقر هستند و احیانا ماه مه ۲۰۲۱ به زمین باز خواهند گشت، خواهند پیوست و طی شش ماه در آنجا حضور خواهند داشت.
ماموریت"کرو-۳" اسپیس ایکس به دنبال دو ماموریت موفق پیشین که طی آن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی رفته بودند و مهمترین آنها "دمو-۲" (Demo-۲) بود، صورت خواهد گرفت. در ماموریت "دمو-۲" دو فضانورد به نام "باب بهنکن" و "داگ هارلی" ۳۰ مه سال جاری میلادی به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) رفتند و ناسا بالاخره موفق شد بعد از سال ۲۰۱۱ میلادی، دو تن از فضانوردان خودرا از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام کند.
"بهنکن" و "هارلی" بعد از دو ماه اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی در ماه آگوست ۲۰۲۰ به زمین بازگشتند. این پرواز نخستین پرواز سرنشین دار "کرو دراگون" بود که پس از هشت ژوئیه ۲۰۱۱ یک فضانورد را از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی برد.
ماموریت "کرو-۱" نیز مدتی پیش با موفقیت انجام شد. ماموریت"کرو-۱" ۱۵ نوامبر ساعت ۷: ۲۷ شب به وقت منطقه زمانی شرقی(ساعت ۳: ۵۷ بامدادان دوشنبه به وقت تهران) انجام شد. فضانوردان این ماموریت از مجتمع پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک کردند. این فضانوردان که طی این ماموریت موسوم به اکسپدیشن ۶۴/۶۵ به ایستگاه فضایی بین المللی رفتند حدود شش ماه در ایستگاه فضایی بین المللی خواهند ماند و سپس در ماه مه ۲۰۲۱ به زمین باز خواهند گشت. طی این ماموریت فضانوردان ناسا به اسامی "مایکل هاپکینز"(Michael Hopkins)، "ویکتور گلاور"(Victor Glover) و "شانون واکر"(Shannon Walker) و سوئیچی ناگوچی(Soichi Noguchi) فضانورد ژاپنی برای شش ماه اقامت به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام شدند.


چاری نخستین بار است که به فضا می رود و این اتفاق تنها سه سال بعد از آنکه فضانورد ناسا شده، رخ خواهد داد. وی در میلواکی متولد شد، اما سدر فالز آیووا را زادگاه خود می داند. چاری پیش از آنکه فضانورد شود، بعنوان یک سرهنگ در نیروی هوایی آمریکا خدمت می کرد و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ ساعت کار با هواگرد سبک را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. چاری همین طور برای عضویت در تیم آرتمیس انتخاب شده بود و می توانست در سال ۲۰۲۴ به ماه برود.


مارشبرن در استیتسویل، کارولینای شمالی متولد شد و در سال ۲۰۰۴ فضانورد ناسا شد. اما مارشبرن قبل از پیوستن به آژانس فضایی آمریکا بعنوان جراح پرواز در مرکز فضایی جانسون ناسا در هوستون خدمت می کرد. وی همین طور هدایت عملیات پزشکی ایستگاه فضایی بین المللی را بر عهده داشت و ماموریت سال ۲۰۲۱ را سومین بازدید خود از ایستگاه و دومین ماموریت طولانی مدت خود می داند. مارشبرن قبلاً بعنوان عضو خدمه" STS-۱۲۷" در سال ۲۰۰۹ و ماموریت اکسپدیشن ۳۴/۳۵ که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، خدمت کرده است.


اما سومین فضانورد که مارر است اهل سانکت وندل در ایالت سارلند آلمان است و برای نخستین بار با ماموریت کرو-۳ به فضا سفر می کند. پیش از فعالیت بعنوان یک فضانورد، مارر برخی از کارهای مهندسی و تحقیقاتی را در دانشگاه و آژانس فضایی اروپا انجام می داد. در سال ۲۰۱۶، مارر ۱۶ روز را بعنوان قسمتی از عملیات "ماموریت در محیط بی نهایت خشن"(NEEMO) ناسا در زیر دریا گذراند.
ناسا در اطلاعیه ای که به اشتراک گذاشت، اظهار داشت: ماموریت کرو-۳ با ماموریت کرو-۲ که مقرر است در بهار سال ۲۰۲۱ به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شوند، اندکی همپوشانی خواهد داشت، البته این نخستین ماموریت تجاری کرو نخواهد بود که با هم تداخل دارند. افزایش تعداد فضانوردان داخل ایستگاه به فضانوردان اجازه می دهد تا تعداد زیادی تحقیقات علمی در محیط ریزگرانش انجام دهند.
هدف از برنامه تجاری" کرو" ناسا فراهم آوردن دسترسی ایمن، مطمئن و مقرون به صرفه خدمه به ایستگاه فضایی و مدار نزدیک زمین با مشارکت صنعت هوافضای آمریکا است. ناسا و اسپیس ایکس برای انجام مجموعاً ۶ ماموریت کرو برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی با استفاده از موشک فالکون ۹ و کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس قرارداد بسته اند.1399/09/26
13:33:04
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav