ستون های فلزی اسرارآمیز یك شوخی هنری با چاشنی فرازمینی!

ستون های فلزی اسرارآمیز یك شوخی هنری با چاشنی فرازمینی!

اخیراً سازه های فلزی ستون مانندی که در کشورهای گوناگون دیده شده اند و توجه خیلی از رسانه های سراسر جهان را به خود جلب کرده اند، و گمانه زنی های مختلفی از ارتباط آنها با هنرمندان یا ترفندهای بازریابی گرفته تا حتی فرازمینی ها عنوان شد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا، در پروازی که روز ۱۸ نوامبر بر فراز ایالت یوتا در آمریکا و برای سرشماری گوسفندان وحشی این ایالت صورت گرفته بود، ستون فلزی عجیب و نقره ای رنگی شناسایی شد که توجه خیلی از رسانه های جهان را به خود جلب کرد.


این ستون که در جنوب شرقی بیابانی در ایالت یوتا کشف شده بود، بین سه تا ۳/۵ متر ارتفاع داشت و بررسی ها نشان می داد که به صورت تصادفی در این محل قرار نگرفته است. مقامات ایالات یوتا بعد از کشف این ستون فلزی، ابتدا موقعیت دقیق آنرا آشکار نکردند تا از جاری شدن سیل علاقمندان به این منطقه پیشگیری کنند. این ستون فلزی عجیب، به "مونولیت یوتا"(Utah Monolith) مشهور شده است.

مونولیت؛ یک ادیسه فضایی!
کشف این ستون فلزی، به مطرح شدن نظریات گوناگونی انجامید. برخی آنرا کار موجودات فرازمینی و متعلق به آنها می دانستند. آنها باور داشتند که این سازه حتما کار موجوداتی غیر از انسان است و نمی تواند ساخته دست بشر باشد.
شباهت این رخداد عجیب با ماجرای اولین صحنه از فیلم "۲۰۰۱: ادیسه فضایی"(2001: A Space Odyssey) به کارگردانی "استنلی کوبریک" سبب شد که خیلی از مردم، این ساختار را کار هواداران کوبریک و ادای احترامی به این فیلم مشهور بدانند.


آنها باور داشتند که به احتمال زیاد، یکی از علاقمندان این فیلم برای تکرار صحنه مورد نظر، ستون فلزی را در زمین کاشته و قرار گرفتن این ستون در بیابان، کار انسان ها است.

یک اثر هنری مینی مالیستی!
روزنامه نیویورک تایمز، گزارشی را در این رابطه منتشر نمود که از شباهت میان این سازه فلزی صیقلی با آثار "جان مک کراکن"(John Maccracken)، هنرمند مینی مالیست اهل آمریکا حکایت داشت.
گالری "دیوید زویرنر" (David Zwirner) که نمایش آثار این هنرمند را از سال ۱۹۹۷ تا حالا بر عهده داشته است، ادعا کرد که این ستون فلزی صیقلی، از آثار مک کراکن است.


"پاتریک مک کراکن" (Patrik Maccracken)، پسر این هنرمند فقید در یک مصاحبه تلفنی اظهار داشت که از شنیدن این خبر گیج شده است اما بعد از آن، خاطره ای با پدرش را مطرح کرد: ما بیرون از خانه ایستاده بودیم و به ستاره ها نگاه می کردیم که پدر گفت می خواهد آثار هنری خودرا در مکان های دورافتاده رها کند تا بعدها کشف شوند.
پاتریک در پاسخ به این پرسش که آیا فکر می کند پدرش شوخی کرده است، اظهار داشت که این طور فکر نمی نماید. وی ادامه داد: پدر تحت تاثیر این ایده قرار داشت که بازدیدکنندگان بیگانه، اشیایی شبیه به آثار او را در زمین به جا می گذارند و یا شاید آثار او به آثار این موجودات شباهت دارد. کشف این مونولیت، مطابقت زیادی با دیدگاه هنری او دارد.

ناپدید شدن مونولیت
مونولیت یوتا در روز ۲۷ نوامبر، به صورت ناگهانی ناپدید شد و مقامات ایالت یوتا اعلام نمودند که نقشی در ناپدید شدن آن نداشته اند.
پس از ناپدید شدن مونولیت یوتا، "راس برناردز" (Ross Bernards)، عکاسی که تصاویری را از این مونولیت ثبت کرده بود، ادعا کرد که چهار مرد را دیده است که مونولیت را شبانه از زمین بیرون آورده و با خود برده اند. تصاویری که برناردز ثبت کرده است، با دوربین تلفن همراه گرفته شده اند و کیفیت چندانی ندارند.
پس از ناپدید شدن مونولیت یوتا، نمونه های مشابهی از آن در کشورهای گوناگون دیده شد.

مونولیت رومانی
مدت کوتاهی بعد از ناپدید شدن مونولیت یوتا، یک ساختار مشابه در شهر "پیاترا نئم"(Piatra Naemt) رومانی دیده شد و پلیس این شهر، تحقیقات خودرا در مورد مجسمه ای که به صورت غیرقانونی نصب شده بود، شروع کرد.


روی این مونولیت جدید، نقش و نگارهایی نیز دیده می شد. "رابرت لازوب"(Robert Losub)، خبرنگار محلی در گفتگو با رویترز اظهار داشت: این مونولیت احیانا کار یک جوشکار محلی ناشی است.
مونولیت رومانی، در ۱ دسامبر ناپدید شد.

مونولیت کالیفرنیا
در روز سوم دسامبر، مونولیت دیگری در شهر "آتاسکادرو" (Atascadero) در ایالت کالیفرنیا ظاهر شد. به گزارش خبرگزاری این شهر، مونولیت جدید، از فولاد ضد زنگ تولید شده بود و طول آن به حدود سه متر می رسید. این مونولیت بر خلاف مونولیت یوتا، به زمین متصل نشده بود؛ در نتیجه یک فشار قوی می توانست آنرا از زمین بیرون بیاورد.


مونولیت کالیفرنیا نیز مدتی بعد از انتشار اخبار آن ناپدید شد.

مونولیت هلند
پس از ناپدید شدن مونولیت کالیفرنیا، رسانه های محلی هلند از کشف یک مونولیت دیگر در طبیعت این کشور خبر دادند. آنها مونولیت کشف شده را یک جسم فلزی براق توصیف کردند و آنرا اسرارآمیز خواندند.مونولیت انگلستان
در روز شش دسامبر، مونولیت دیگری در "جزیره وایت"(Ise of Wight) انگلستان دیده شد و توجه رسانه ها را به خود جلب کرد. ساکنان جزیره از دیدن مونولیت، هیجان زده بودند و خیلی از آنها نظریه موجودات فرازمینی را مطرح نمودند. ارتفاع این مونولیت، حدود ۲/۲ متر بود و سطحی کاملا صیقلی داشت که سبب می شد به آینه شبیه باشد.


مقامات جزیره وایت در مصاحبه ها گفتند که قصد دارند به بررسی مونولیت بپردازند تا مطمئن شوند که این ساختار، کاملا ایمن است و صدمه ای را برای ساحل جزیره به همراه ندارد.

مونولیت لهستان
در روز ۱۰ دسامبر، مونولیت دیگری در کنار "رودخانه ویستولا"(Vistula river) در لهستان دیده شد. به گزارش رسانه های محلی لهستان، طول این مونولیت به سه متر می رسید و سطح نقره ای براقی داشت. رسانه ها این مونولیت را یک ساختار اسرارآمیز و غیرمعمول توصیف کرده اند.


مونولیت استرالیا
جدیدترین نمونه در مورد کشف مونولیت ها، به استرالیا مربوط است. کشف این مونولیت سه متری در استرالیا، بسیار خبرساز شده و توجه افراد بسیاری را به خود جذب کرده است.


مونولیت مریخ!
ناسا حدود چهار سال پیش، تصاویری را از مریخ ثبت نمود که ساختارهایی مشابه مونولیت های فلزی کشف شده روی زمین، در آنها به چشم می خورد. این تصاویر را فضاپیمای چندمنظوره ناسا موسوم به "مدارگرد شناسایی مریخ"(Mars Reconnaissance Orbiter)، از مریخ و یکی از قمرهای آن موسوم به "فوبوس" (Phobos) به ثبت رسانده است.
مونولیت مریخ، یک ساختار مستطیل شکل است که به صورت عمودی روی سطح این سیاره قرار گرفته و مدارگرد شناسایی مریخ توانسته تصاویر آنرا از فاصله حدود ۱۸۰ مایلی ثبت کند.


اگرچه ممکنست دیدن این تصاویر، فرضیه نقش موجودات فرازمینی را در نصب مونولیت های زمینی تقویت کند اما بعضی از پژوهشگران باور دارند که تصاویر ثبت شده از سطح مریخ، چیزی به جز تصویر یک تخته سنگ مستطیل شکل نیست.

یک شوخی هنری!
اگرچه تا حالا فرضیه های بسیاری در مورد مونولیت ها و همین طور نقش موجودات فرازمینی در این میان مطرح شده اما نمی توان این ساختارها را لزوما یک پدیده فرازمینی دانست.
پس از کشف مونولیت های زمینی، یک گروه هنری ادعا کرده اند که ساختارهای مذکور، اثر آنها هستند و به موجودات فرازمینی تعلق ندارند. آنها توضیحات کافی در این مورد نداده اند و تنها ادعا کرده اند که گاهی چنین شوخی هایی می کنند!
با وجود همه احتمالات مطرح شده در خصوص نقش انسان در ساخت و نصب مونولیت ها، خیلی از علاقمندان به داستان های علمی - تخیلی تمایل دارند که این ساختارها را با موجودات فرازمینی مرتبط سازند و شکل هیجان انگیزتری به آن ببخشند.1399/09/24
14:04:02
5.0 / 5
1447
تگهای خبر: دوربین , قانونی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ParsiKav