مدیر اجرایی شركت بیو ان تك:

واكسن، كاهش ۵۰ درصدی انتشار ویروس كرونا در جهان را رقم می زند

واكسن، كاهش ۵۰ درصدی انتشار ویروس كرونا در جهان را رقم می زند

خراسان رضوی اوغور شاهین، مدیر اجرائی شركت بیو ان تك (BioNTech) اعلام نمود: واكسن كرونا این شركت كه با همكاری شركت فایزر تولید می شود می تواند انتقال كووید-19 را تا 50 درصد در جهان كم كند.


این دو شرکت هفته گذشته اعلام کردند: واکسن منتخب کووید-۱۹ مشترک آنان ۹۰ درصد در محافظت از افراد در مقابل بیماری کووید-۱۹ موثر است و می تواند انتقال جهانی کووید-۱۹ را کم کند و موجب کاهش چشم گیر عفونت ها شود.
وی اظهار داشت: "من بعنوان یک دانشمند و بوسیله برآورد آنچه تا حالا از ویروس های دیگر مشاهده شده است، انتظار دارم که واکسن تاثیر زیادی در جلوگیری از مبتلاشدن به بیماری و پیش گیری از عفونت داشته باشد. "
وی اضافه کرد: "من بسیار مطمئن هستم واکسیناسیون در کاهش انتقال کارایی دارد، البته شاید نه ۹۰ درصد اما ممکنست ۵۰ درصد موثر باشد. "
وی بیان کرد که اطمینان از تاثیر واکسن تا سال آینده وجود نخواهد داشت، با توجه به این که نرخ کاهش فقط ۵۰ درصد است، اما هم اکنون منجر به کاهش قابل توجهی در شیوع همه گیری می شود.
مدیرعامل این شرکت اظهار داشت: دانشمندان شرکت بیو ان تک بعد از تجزیه وتحلیل بیشتر در مورد واکنش شرکت کنندگان در آزمایش، درک بهتری از تاثیر واکسن کرونا در جلوگیری از انتقال این ویروس دارند. این شرکت قبلا گفته بود که یافتن پاسخ سوالات اساسی در مورد کارایی واکسن کووید-۱۹ و تعیین اینکه واکسن می تواند عفونت های بدون علامت را نیز متوقف نماید، فقط در هفته ها و ماه های آتی مشخص خواهد شد.
هنوز معین نیست کارایی واکسن تا چه زمانی خواهد بود و شاهین می گوید: اثربخشی آن به پاسخ آنتی بادی بستگی دارد و ممکنست هرساله، هر دو سال یا هر پنج سال تزریق واکسن لازم باشد. آنان امیدوارند که این واکسن را تا آخر سال ۲۰۲۰ تحویل دهند اما تاثیر آن ممکنست تا تابستان سال آینده حس گردد.
وی اشاره کرد: "این واکسن در زمستان تاثیر زیادی بر روی تعداد آلودگی نخواهد داشت و تاثیر عظیمی تا تابستان اتفاق نمی افتد اما تابستان به سبب کاهش عفونت ها به ما کمک خواهدنمود. "
روز گذشته شرکت مدرنا (Moderna) اعلام نمود که واکسن آزمایشی این شرکت ۹۴.۵ درصد در جلوگیری از کووید-۱۹ برمبنای داده های موقت آزمایش مرحله آخر موثر است و بعنوان دومین داروساز آمریکایی گزارش کرد که نتایج بسیار فراتر از انتظار بوده است.
با وجود واکسن شرکت مدرنا و واکسن فایزر (Pfizer) که بیش از ۹۰ درصد موثر است و در انتظار اطلاعات ایمنی بیشتر و بررسی نظارتی است، ایالات متحده می تواند دو واکسن مجاز جهت استفاده اضطراری در ماه دسامبر با بیش از ۶۰ میلیون دوز واکسن امسال داشته باشد.
این واکسن ها با تکنولوژی جدید موسوم به RNA پیام رسان (mRNA) تولید شده اند و ابزارهای قدرتمندی برای مبارزه با بیماری همه گیر هستند.
برخلاف واکسن فایزر واکسن مدرنا را می توان در دمای طبیعی یخچال نگهداری کرد که این امر توزیع آنرا آسان تر می کند، این مورد یکی از عوامل مهم در انتقال واکسن است.
استفان هوگ، مدیر مدرنا اظهار داشت: "ما در حال تولید واکسنی هستیم که بتواند کووید-۱۹ را متوقف نماید. "
تجزیه وتحلیل موقت مدرنا برمبنای ۹۵ عفونت در بین شرکت کنندگان در آزمایش بود که واکسن یا دارونما دریافت نمودند. فقط پنج عفونت در داوطلبانی که واکسن mRNA-۱۲۷۳ دریافت کرده بودند رخ داده است که در دو تزریق بافاصله ۲۸ روز بوده است.


دکتر آنتونی فاوچی، متخصص ارشد بیماریهای عفونی ایالات متحده اظهار داشت: "واکسن واقعا نوری در انتهای تونلی تاریک است. " وی از آمریکایی ها خواست تا مراقبت از خودرا رها نکنند و به شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی ادامه دهند.
شرکت مدرنا انتظار دارد، هفته آتی اطلاعات ایمنی کافی موردنیاز برای مجوز ایالات متحده را داشته باشد و در هفته های بعد درخواست مجوز استفاده اضطراری (EUA) را عرضه نماید.
دکتر توماس کمبل، مدیر ارشد تحقیقات بالینی UCHealth و رئیس دانشکده تحقیقات بالینی دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو اظهار داشت: " به نظر من بسیار اطمینان آور است که دو شرکت با دو آزمایش مستقل به یک نتیجه رسیده اند و نتیجه گیری واقعی است. "
وی اضافه کرد: تفاوت هایی در واکسن ها وجود دارد. ابتدا واکسن فایزر باید در یک فریزر با دمای منفی ۷۰ درجه سلسیوس ذخیره شود درحالی که واکسن مدرنا را می توان در دمای منفی ۲۰ درجه سلسیوس ذخیره کرد. بیشتر بیمارستان های بزرگ دارای فریزرهایی هستند که به اندازه کافی سرد هستند تا بتوانند هر دو واکسن را ذخیره کنند، اما اختلاف دما می تواند یکی از مزایای واکسن مدرنا باشد.
دکتر گرگ دین از گروه میکروب شناسی، ایمونولوژی و لطمه شناسی کالج دامپزشکی و علوم پزشکی ایالت کلرادو اظهار داشت: ما خودمان را برای چیزی بسیار پایین تر از ۹۰ درصد آماده کرده بودیم، اما نتایج بسیار دلگرم کننده است.
دکتر دین و دکتر کمبل بااحتیاط نسبت به پیشرفت این دو واکسن خوش بین هستند و می گویند که هنوز راه زیادی در انتظار توزیع گسترده آن هاست. آزمایش های بالینی واکسن ها حداقل به مدت دو سال ادامه خواهد داشت تا نتایج دقیق تری به دست آید.
دکتر کمبل اظهار نمود: "تمام داده هایی که تا حالا در دست داریم مربوط به ایمنی و کارآیی کوتاه مدت است و ما هنوز هم برای ارزیابی ایمنی و کار آیی بلندمدت باید به جمع آوری اطلاعات بپردازیم؛ بعضی اوقات عوارض جانبی واکسن ها ممکنست ماه ها مشخص نباشد. "
وی اضافه کرد: اثر واکسن می تواند با مرور زمان کم شود، به این معنا که بیمار برای بالا نگه داشتن آنتی بادی ها به یک واکسن تقویت کننده احتیاج دارد.
همچنین کارایی این واکسن ها نیز در وضعیت بسیار کنترل شده اندازه گیری شدند که می تواند ثابت کند بسیار متفاوت از عملکرد واکسن در زندگی عادی است. زنان حامله و افراد با نقص سیستم ایمنی نیز در این آزمایش ها گنجانده نشده اند و نشانه های کمی از تاثیرگذاری واکسن بر آنان وجود دارد.
دکتر دین در حال تحقیق واکسن کووید-۱۹ خود است که نگاهی متفاوت از نسخه های مدرنا و فایزر دارد. نسخه وی تاکید بیشتری بر هزینه و قابلیت های توزیع جهانی دارد. گروه دکتر دین در حال کوشش برای ایجاد واکسنی هستند که بتواند در دمای اتاق نگهداری شود و ساخت آن ارزان و آسان باشد.
وی اشاره کرد: این دو شرکت اول هستند، آنها آخرین نیستند و شاید در طولانی مدت بهترین نیز نباشند.
رئیس سازمان بهداشت جهانی اظهار داشت: " واکسن به خودی خود مانع شیوع ویروس کرونا نمی گردد بلکه واکسن مکمل ابزارهای دیگر ماست و جایگزین آنها نیست.
وی هشدار داد: "این ویروس هنوز در خیلی از مکان ها انتشار می یابد و نظارت باید ادامه داشته باشد، افراد هنوز هم باید آزمایش و قرنطینه شوند و تحت مراقبت باشند و همچنان تماس ها باید ردیابی شوند. "
منابع

latintimes.com

thedenverchannel.com

reuters.com

NDTV.com1399/08/27
22:14:44
5.0 / 5
1301
تگهای خبر: تكنولوژی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ParsiKav