ترمیم شكستگی استخوان با كمك باكتری های ماست

ترمیم شكستگی استخوان با كمك باكتری های ماست

پارسی كاو: پژوهشگران چین در بررسی جدیدی دریافتند ایمپلنت های پوشیده شده از باكتری های موجود در ماست می توانند به ترمیم شكستگی استخوان سرعت بدهند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، شاید به زودی بتوان از ایمپلنت هایی که با باکتری ها پوشیده شده اند، هنگام جراحی های مربوط به شکستگی استخوان بهره برد تا به روند ترمیم سرعت بدهند و از عفونت های بعد از جراحی پیشگیری کنند.
هنگامی که شخصی به شکستگی استخوان گرفتار می شود، گاهی برای ترمیم درست، به جراحی نیاز خواهد داشت. یکی از روش های متداول، استفاده از ایمپلنت های فلزی است تا به ترمیم استخوان های شکسته کمک کنند.
"لی تان" (Lei Tan)، پژوهشگر "دانشگاه هوبی"(Hubei University) چین و همکارانش، به بررسی این مساله پرداختند که آیا پوشاندن ایمپلنت با باکتری "لاکتوباسیلوس کازئی"(Lactobacillus casei) که در ماست وجود دارد، می تواند به بهبود ترمیم کمک نماید. شاید اینگونه از باکتری که در تنظیم محیط ایمن نقش دارد، بتواند به تولید بافت و انتشار مواد ضد باکتریایی بیانجامد.
پژوهشگران برای این کار، ایمپلنت هایی از جنس تیتانیوم را در موش هایی که استخوان درشت نی آنها شکسته بود، به کار گرفتند. در این آزمایش، سه موش، ایمپلنت های استاندارد را دریافت نمودند و سه موش با ایمپلنت های پوشیده از باکتری لاکتوباسیلوس کازئی درمان شدند.
پژوهشگران بعد از چهار هفته، ۲۷ درصد افزایش بافت استخوان را در موش هایی مشاهده نمودند که با ایمپلنت های پوشیده از باکتری درمان شده بودند؛ در صورتیکه بافت استخوان در سه موشی که ایمپلنت استاندارد داشتند، ۱۶ درصد افزایش پیدا کرد. افزایش بافت استخوان، یکی از نشانه های ترمیم شکستگی است.
یکی از خطرات احتمالی به کار بردن ایمپلنت ها، بروز عفونت در محل برخورد آنها با استخوان است. پژوهشگران جهت بررسی این مشکل، ایمپلنت های پوشیده از باکتری را با باکتری "مرسا"(MRSA) که در مقابل دارو مقاوم است و به بروز عفونت منجر می شود نیز پوشاندند. بعد از ۱۲ ساعت، ۹۹/۹ درصد پاتوژن ها از بین رفتند.
"متیو ووک چانگ"(Matthew Wook Chang)، پژوهشگر "دانشگاه ملی سنگاپور"(NUS) اظهار داشت: باکتری ها نقش مهمی در میکروبیوم روده نیز بر عهده دارند و شواهدی وجود دارند که نشان می دهند مزایای آنها در بیرون از روده نیز بسیار است.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/24
14:26:20
5.0 / 5
1503
تگهای خبر: استاندارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ParsiKav