حفاظت روزانه در مقابل كووید-۱۹ با اسپری بینی

حفاظت روزانه در مقابل كووید-۱۹ با اسپری بینی

به گزارش پارسی كاو خراسان رضوی به تازگی، دكتر آنتونی فائوچی (مدیر موسسه آلرژی و بیماری های عفونی آمریكا و یكی از مقامات ارشد ستاد مبارزه با كرونا در كاخ سفید) توضیح داد كه نخستین واكسن های ویروس كرونا امكان دارد قادر به پیشگیری از عفونت نباشد و خیلی زود است كه واكنش افراد واكسینه شده در مقابل كووید-۱۹ را بیان نماییم، چونكه هنوز نتایج تحقیقات واكسن فاز سوم منتشرنشده است، اما بر مبنای سناریوی عرضه شده امكان دارد آزمایش مثبت مبتلا شدن به كرونا بعد از واكسیناسیون وجود داشته باشد.


به گزارش نیوز، این ویروس امکان دارد بینی را آلوده کند که معمولا مرحله نخست از عفونت است؛ اما تا زمان مبتلا شدن به ویروس، بدن از قبل آموزش دیده و آنرا خنثی خواهد نمود. این مورد سبب می شود ویروس به مجاری هوایی تحتانی وارد نشود و موفق به تکثیر و بروز عوارض تنفسی نشود. هم اکنون، دانشمندان داروهایی که امکان دارد عفونت را کاملا مسدود کنند هم مورد بررسی قرار داده اند. یکی از این موارد ایده آنتی بادی های مونوکلونال است که می تواند سبب افزایش آنتی بادی های خنثی کننده شود و در بیمار ایمنی موقت ایجاد نماید. همینطور دارویی به نام ایورمکتین که در یک آزمایش در هند تاثیری سوال برانگیز نشان داد؛ اما یکی از جالب ترین ایده ها اسپری بینی است که می تواند یک روز کامل در مقابل عفونت محافظت ایجاد نماید.
نیویورک تایمز در گزارشی منتشر نمود که با استفاده از اسپری بینی، راسوها به مدت یک روز در مقابل ویروس کرونا محافظت شدند بنابراین دانشمندان این ترکیب را روی انسان مطالعه می کنند تا تاثیرگذاری آنرا بررسی نمایند.
دانشمندان دانشگاه کلمبیا تلاش بین المللی برای تولید ماده ای دارند که دارای خواص ضدویروسی است. این دارو با قرار گرفتن در میان گیرنده های سلول و پروتئین سنبله که مانند یک کلید بازکننده سلول ها عمل می کند، می توانند از آلوده کردن سلول های بینی و ریه ها توسط ویروس جلوگیری نمایند. ویروس بدون دسترسی به سلول ها قابلیت تکثیر ندارد و به نظر می آید اسپری مانند واکسنی است که آنتی بادی های خنثی کننده ای تولید می کند که پروتئین سنبله را مهار می کنند.
محققان از اسپری در ۶ راسو استفاده کردند و سپس به سه جفت تقسیم شدند و هرکدام در قفس دیگری قرار گرفتند. به ازای هر قفس به دو راسو اسپری دارونما داده شد. سپس محققان راسو آلوده به سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) را به داخل قفس فرستادند. راسوها یک روز زندگی مشترک داشتند و سپس محققان آنها را آزمایش کردند. هیچ یک از راسوهایی که دارو را دریافت کرده بودند، آلوده نشدند و راسوهای گروه دارونما همه به این بیماری مبتلا شدند. محققان گفتند: "با کمک این اسپری تکثیر ویروس به صورت کامل مسدود شد. "
اگر این مورد در انسان هم موفقیت آمیز باشد با کمک اسپری حدود ۲۴ ساعت در مقابل کروناویروس کووید-۱۹ ایمن خواهید بود.
اسپری حاوی لیپوپپتید ساخته شده از ذره کلسترول است که به زنجیره ای از اسیدهای آمینه متصل است. لیپوپپتید دقیقا با توالی اسیدهای آمینه موجود در پروتئین سنبله که برای اتصال به سلول ها استفاده می شود، مطابقت دارد.


محققان توضیح دادند که پروتئین سنبله باز می شود تا دو زنجیره اسیدآمینه در معرض اتصال به دیواره سلول قرار گیرد سپس سلول بسته می شود تا روند معمول انجام شود؛ در همین جا لیپوپپتید خویش را وارد می نماید و ویروس نمی تواند به سلول متصل شود.
جالب اینجاست که اسیدهای آمینه در امتداد پروتئین سنبله قرار می گیرند که بندرت جهش می یابند. محققان از لیپوپروتئین در چهار سویه مختلف ویروس کرونا ازجمله سویه های ووهان و ایتالیا استفاده کردند. آنان همینطور از آن در سارس (SARS) و مرس (MERS)، دو ویروس کرونا که سبب شیوع همه گیر در ۲۰ سال قبل شدند هم استفاده کردند. این ذره کاملا در مقابل سارس-کوو-۲ و تا حدی در مقابل سارس و مرس از سلول ها محافظت می کند.
از دیگر خصوصیت های برجسته این روش، تولید لیپوپروتئین مقرون به صرفه است که به صورت پودر سفید خشک شده با یخ بوده و نیازی به نگهداری در یخچال ندارد. سپس ماده با قند و آب مخلوط می شود تا اسپری تولید شود. درنتیجه و بدون ایجاد مشکلات حمل و نقل این دارو می تواند در هرکجا موجود باشد. بعضی از واکسن ها در آزمایش فاز سه باید در دمای بسیار پایین از انجماد نگهداری شوند و کشورهایی که از زیرساخت مناسب برخوردار نیستند در استفاده از این واکسن ها مشکل خواهند داشت.
اسپری بینی در مقایسه با آنتی بادی های مونوکلونال که به صورت داخل وریدی در محیط بیمارستان موجود است، قابل دسترس تر است. لازم به ذکر است، هیچ تاییدی در مورد تأثیر اسپری در انسان وجود ندارد و پیش از تایید اسپری جهت استفاده در انسان، آزمایش برای تعیین ایمنی دارو لازم است.
این گروه درخواست ثبت اختراع محصول را داده و برای آزمایش های بالینی به بودجه بیشتری نیاز دارد و بودجه این مطالعه توسط موسسه ملی بهداشت و مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا تأمین شده است.
محققان دیگر هم در حال کار بر روی روش های اسپری و آئروسل در مقابله با کووید-۱۹ هستند. یکی از آنها برای درمان عفونت موجود اینترفرون (نوعی از پروتئین ها هستند که سلول های میزبان آلوده به ویروس آزاد ساخته و باعث تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن می شوند) را به مجاری تنفسی می رساند. مورد دیگری ذره ای سفارشی را با همان هدف پیشنهاد می دهد. پروژه دیگری وجود دارد که نانوذره ای شبیه آنتی بادی تولید کرده و می تواند در نبولایزرها (یا ریزپاش وسیله ای برای رساندن دارو به قسمت های مختلف دستگاه تنفس از راه استنشاق می باشند) مورداستفاده قرار گیرد. محققان هنگ کنگ هم بر روی واکسن آنفلوانزای کروناویروس دوگانه فعالیت دارند که از راه اسپری بینی تحویل داده می شود.
این مطالعه در مرحله پیش چاپ قرار دارد و نیازمند تحقیقات بیشتری است؛ اما نتایج آن تابحال امیدوارکننده بوده است.1399/08/18
13:46:49
5.0 / 5
1510
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
ParsiKav