نقش پررنگ پهپادها در عملیات عمرانی

نقش پررنگ پهپادها در عملیات عمرانی

در چند سال گذشته، پیشرفت در فناوری هواپیماهای بدون سرنشین/ پهپاد كاری كرده است كه دیگر انسان ها به آنها دیگر فقط به چشم یك اسباب بازی با فناوری پیشرفته نگاه نمی كنند بلكه از آنها در كارهای پیچیده نیز استفاده می نمایند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیوسیویل اینجینیر، پژوهشگران آمریکایی باور دارند که پهپادها می توانند ابزار ارزشمندی برای تعیین میزان لطمه دیدگی ساختمان ها بعد از بلایای طبیعی باشند. مدت زیادی از "طوفان لاورا"(Hurricane Laura) در آمریکا نگذشته بود که مردم، پهپادها را به پرواز درآوردند تا لطمه ها را ثبت کنند و سپس، ویدئوهای ضبط شده را در رسانه های اجتماعی منتشر نمودند. پژوهشگران "دانشگاه کارنگی ملون"(CMU) باور دارند که این ویدئوها می توانند منابع ارزشمندی برای ارزیابی سریع لطمه ها باشند. بگفته پژوهشگران تصویربرداری ماهواره ای، جزئیات کافی را فراهم نمی کند و لطمه را فقط از زاویه دید عمودی نشان میدهد اما پهپادها می توانند اطلاعات را از نزدیک و از چندین زاویه دید جمع آوری کنند. پهپادها بتازگی بعد از وقوع بلایای طبیعی، توسط ساکنان محل وقوع این بلایا به شکل گسترده به پرواز در می آیند تا میزان خسارت را ارزیابی کنند. یکی از کاربردهایی که این روزها پهپادها دارند نقش پررنگ شان در صنعت ساخت و ساز است. استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین خصوصاً در صنعت ساخت و ساز به افراد در انجام کارها با دقت بالا و افزایش راندمان کمک کرده است. علاوه بر این، با کاهش تدریجی هزینه های خرید این محصول بمنظور مقرون به صرفه تر شدن آن، مشاغل عمرانی بیشتری می توانند از این فنآوری بهره مند شوند. استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در مکانی که در آنجا عملیات عمرانی انجام می شود مزایای مختلفی دارد که می توان به بهبود نقشه برداری مناطق بزرگ، جمع آوری و به اشتراک گذاری داده ها و بهبود سلامت و ایمنی اشاره نمود.

ردیابی پیشرفت
خطاهای طراحی ۳۸ درصد اختلافات ساخت و ساز را می سازند. طراحی های نادرست و ناقص می تواند زمان اتمام پروژه ها را از زمان برنامه ریزی شده عقب بیاندازند که در این صورت بودجه انجام عملیات نیز افزایش می یابد. ردیابی پیشرفت امور با کمک این پرنده های بدون سرنشین می تواند اطلاعات بسیار دقیق از مکان در دسترس مهندسان قرار دهد. پیمانکاران بسادگی با بهره گیری از پهپاد، داده ها را در صورت نیاز جمع آوری می کنند به این معنا که برای تکمیل نقشه برداری نیازی به توقف در کار ساخت و ساز نیست. سپس داده های جمع آوری شده را می توان در یک بستر "مبتنی بر ابر" بارگذاری کرد که در آن صورت نیز پیمانکاران می توانند در هر مکان و زمان به داده ها دسترسی پیدا کنند و اطلاعات را به آسانی تفسیر کنند.

نقشه برداری از مکان ها
علاوه بر بررسی، نوآوری در نرم افزار پهپادها حالا به پیمانکاران این امکان را می دهد تا نقشه ها و مدلهای سه بعدی دقیقی را با بهره گیری از داده ها و فیلم هایی که پهپاد از پرواز جمع آوری می کنند، تولید کنند. این داده های بسیار دقیق از مکان مورد نظر می تواند هزینه ها را کم کند برای اینکه نقشه برداری دقیق به مهندسان کمک می نماید تا کارهای خودرا تنظیم کنند که در این صورت نیز خطر رخ دادن خطاهای انسانی در طراحی نیز کاهش پیدا می کند. بعنوان مثال پهپاد Trimble Stratus، از یک سیستم تجزیه و تحلیل و تجسم داده برای ضبط تصاویر هوایی با وضوح بالا با از زمین مرجع استفاده می نماید. تنها کاری که مهندسان باید انجام دهند این است که نقاطی که قصد بررسی آنرا دارند بر روی پهپاد مشخص کرده و هواپیماهای بدون سرنشین را بر فراز آن منطقه پرواز دهند که این کار به آنها امکان دسترسی دقیق به نقشه توپوگرافی را می دهد. نقشه توپوگرافی نقشه ای است که برای نمایاندن خاصیت های فیزیکی سطح زمین به کار می رود. این نقشه ها در مقیاس های بزرگ و کوچک می باشند و در مطالعات زمین شناسی به سبب داشتن اطلاعات فواصل افقی یا ارتفاع عمودی به کار می روند. همانند ردیابی پیشرفت، وقتی نقشه برداری سه بعدی با یک بستر تجزیه و تحلیل مناسب ترکیب می شود، مهندسان می توانند این داده ها را با تیم خود و با اشخاص دیگر به اشتراک گذارند.

سلامت و امنیت
بر اساس گزارش سالانه سازمان بهداشت، ایمنی و محیط زیست(HSE) در سال ۲۰۱۹، لیز خوردن و سقوط هنگام کار دومین علت صدمات و تلفات در صنعت ساختمان سازی انگلستان بوده است. شرکت های ساختمانی بسیار نگران این مساله هستند و به همین دلیل به دنبال راه هایی برای به حداقل رساندن این خطرات هستند. هواپیماهای بدون سرنشین می توانند به سرعت بررسی هایی را در مناطق خطرناک انجام دهند و پیمانکاران را از مناطقی که احتمال رخ دادن این صدمات در آنجا وجود دارد باخبر سازند. هواپیماهای بدون سرنشین ازراه دور هدایت می شوند و این امر هنگام نقشه برداری از مکان هایی که ارسال افراد در آنجا بسیار خطرناک می باشد، ضروری می باشد. بعنوان مثال افراد برای نقشه برداری در معادن می بایست در اطراف سطوح سنگی و ناهموار حرکت کنند که این امر می تواند افراد را در معرض خطر قرار دهد. برخی از مناطق همین طور دارای ساختارهای خطرناک یا مواد خطرناک و قابل اشتعال هستند که کارگران نباید در مجاورت آنها باشند. اپراتورها می توانند بجای ارسال افراد، در یک فاصله ایمن بمانند و برای جمع آوری داده ها، هواپیمای بدون سرنشین را به آسانی در منطقه پرواز دهند که انجام این کار نه فقط موجب صرفه جویی در وقت و نقشه برداری دقیق می شود بلکه احتمال خطر را نیز به حداقل می رساند.
1399/08/06
22:40:50
5.0 / 5
1587
تگهای خبر: امنیت , خرید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav