مریخ نورد جدید ناسا برای كشف دهانه ها دو نیم می شود

مریخ نورد جدید ناسا برای كشف دهانه ها دو نیم می شود

مریخ نورد رباتیك جدید ناسا موسوم به ˮدواكسلˮ(DuAxel) به شكلی طراحی شده است كه برای اكتشاف دهانه های سیاره سرخ به دو قسمت تقسیم شود و یك قسمت به سراغ دهانه رود و قسمت دیگر در نقش حامی ظاهر شود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، مریخ نوردهای رباتیک چهار چرخ می توانند انتخاب خوبی برای اکتشاف سیارات دیگر باشد، اما امکان گیر افتادن آنها در نشیب دهانه های عمیق وجود دارد. حالا مریخ نورد جدید ناسا به نام "DuAxel" با در نظر داشتن این معضل طراحی شده است و به هنگام اکتشاف اعماق دهانه ها به دو قسمت تقسیم می شود تا یک قسمت به عمق دهانه رفته و در صورت گیر کردن، قسمت دوم آنرا بالا بکشد.
"دواکسل" که با همکاری آزمایشگاه پیشران جت ناسا و انستیتوی فناوری کالیفرنیا طراحی شده، نام خودرا از آنجا گرفته است که در واقع از دو ربات حال حاضر ناسا به نام "اکسل"(Axel) تشکیل شده است. هر یک از این ربات ها برای حرکت روی دو چرخ طراحی شده اند و یک محور پیوند دهنده چند منظوره را در پشت خود می کشند و در "دواکسل"، محورهای دو ربات به دو طرف ماژول مرکزی متصل شده و یک وسیله نقلیه چهار چرخ را می سازند.


این مریخ نورد در صورتیکه از سطح نسبتاً مسطح ماه، مریخ یا هرجای دیگر عبور می کند، در پیکربندی اصلی خود به صورت چهارچرخ باقی می ماند و هنگامی که به لبه دهانه یا ساختارهای شیب دار مشابه دیگر می رسد، دو ربات از یکدیگر جدا می شوند و یکی از آنها به پایین می غلتد.
هرچند که پیوند آنها بطور کامل قطع نمی گردد تا اگر ربات پایین رفته در جایی گیر کرد ربات بالایی بتواند آنرا خلاص کند.


همین طور که نیمی از "دواکسل" به سمت پایین دهانه می رود، از سنسورهای داخلی خود برای تجزیه و تحلیل خاک استفاده می نماید و از محیط اطراف نقشه برداری می کند و بوسیله سیستم دوربین یکپارچه خود قادر به گذر از موانع اطراف است.
سپس هنگامی که ماموریت کشف دهانه کامل شد، نیمه ای که بالای دهانه منتظر ایستاده است، آنرا پشتیبانی می کند و به بالا آمدن آن کمک می نماید. در نهایت باردیگر به یکدیگر متصل می شوند و به یک مریخ نورد چهارچرخ تبدیل می شوند.1399/07/29
20:22:32
5.0 / 5
1652
تگهای خبر: دوربین , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav