ساخت برچسب های گرمادرمانی با استفاده از برگ درخت

ساخت برچسب های گرمادرمانی با استفاده از برگ درخت

به گزارش پارسی كاو پژوهشگران فنلاندی در بررسی جدید خود، از برگ های یك درخت برای ساخت برچسب های مخصوص گرمادرمانی استفاده كردند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، پژوهشگران "دانشگاه تامپر"(Tampere University) فنلاند در بررسی جدید خود، نوعی برچسب شفاف، انعطاف پذیر و قابل تجزیه زیستی ابداع نموده اند که از برگ گیاهان ساخته شده است. این برچسب می تواند برای ابزار الکترونیکی انعطاف پذیر کارآیی داشته باشد. استفاده از مواد گیاهی برای ساخت این فناوی می تواند میزان ضایعات الکترونیکی را کم کند.
پژوهشگران برای ساخت این برچسب، از برگ های درخت "انجیر معابد"(Ficus religiosa) استفاده کردند. الگوی برگ های این درخت باعث می شوند که انعطاف پذیر و پوشیدنی باشند. پژوهشگران، نانوسیم هایی از جنس نقره به برگ ها متصل کردند و سطح آنها را در یک نوار شفاف قابل تجزیه زیستی پوشاندند.
این طراحی باعث می شود که برچسب های گیاهی جهت استفاده در ابزارهای الکترونیکی مناسب باشند و بر خیلی از محدودیت ها غلبه کنند. سطح وسیع برچسب، امکان انتقال موثر گرما را فراهم می سازد و از گرمای بیش از حد پیشگیری می کند.
در حوزه ارتوپدی، استفاده از برچسب های گرمادرمانی، متداول می باشد. این برچسب ها می توانند به تسکین درد، بهبود جریان خون و کاهش التهاب کمک کنند. از این برچسب ها برای درمان آرتروز، سفتی مفاصل، اسپوندیلوز گردن و صدمه های فیزیکی استفاده می شود.
برچسب های گرمادرمانی قدیمی، مشکلاتی مانند سوختگی را به همراه دارند؛ بنابراین افرادی که پوست آنها حساسیت زیادی نسبت به گرما ندارد، می توانند از آنها استفاده کنند.
از آنجائیکه این برچسب های جدید به صورت کامل از گیاهان ساخته شده اند، مشکلاتی مانند انتشار کربن و تولید ضایعات الکترونیکی را به همراه ندارند. همه مواد مورد استفاده در این فناوری، با محیط زیست سازگار هستند، دسترسی به آنها ساده است و به آسانی ساخته می شوند.
"ویپول شارما"(Vipul Sharma)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ضایعات الکترونیکی، یکی از اشکالات محیطی رو به گسترش به شمار می روند. استفاده از مواد زیستی در طراحی ابزار الکترونیکی انعطاف پذیر می تواند این مشکل را برطرف کند.
از این فناوی جدید می توان در زمینه های گوناگونی مانند ابزار پوشیدنی، سیستم های گرمایشی صنعتی، حسگرها و تراشه های ریزسیال بهره برد.1399/07/27
11:50:14
5.0 / 5
1674
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ParsiKav