پخش اینترنت از ارتفاع 19 كیلومتری با یك پهپاد عظیم الجثه

پخش اینترنت از ارتفاع 19 كیلومتری با یك پهپاد عظیم الجثه

یك هواپیمای بدون سرنشین غول پیكر كه با انرژی خورشیدی كار می كند، قادر به فراهم كردن امكان مكالمات تصویری در سرتاسر كره زمین با در دسترس قرار دادن اینترنت از ارتفاع ۱۹ كیلومتری بر فراز زمین است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، فناوری پخش "پهن باند"(broadband) از آسمان، روز به روز در حال نزدیک شدن به واقعیت است. حالا یک شرکت ژاپنی معروف به "HAPSMobile" یک پرواز آزمایشی موفقیت آمیز با هواپیمای بدون سرنشین عظیم خورشیدی خود به نام "Sunglider" انجام داده است که از استراتوسفر زمین اینترنت را در دسترس قرار داد.
پهن باند(Broadband) به سیستم های انتقال داده ها(اطلاعات دیجیتال) گفته می شود که در آنها سرعت انتقال داده ها در محدوده صدها کیلوبیت بر ثانیه و بیشتر است. به عبارت دیگر، پهنای باند فرکانسی این سیستم ها، صدها کیلوهرتز و بیشتر است. اصطلاح "پهن باند" را نباید با عبارت "پهنای باند" اشتباه گرفت.
پیش از اختراع پهن باند خانگی، اینترنت dial-up تنها راه دانلود اطلاعات، موسیقی، فیلم و چک کردن پست الکترونیک بود. دانلود یک آهنگ با حجم متوسط ۳٫۵ مگابایت بسیار طول می کشید، یا دانلود یک فیلم با حجم ۷۰۰ مگابایت تقریباً ناممکن بود. اینترنت dial-up از خط تلفن خانگی استفاده می کرد و کاربران می بایستی تصمیم می گرفتند که آیا پرداخت بهای آن ارزش دارد یا نه.
شرکت "HAPSMobile" از فناوری شرکت مادر گوگل یعنی شرکت "الفبت"(Alphabet) معروف به "Loon" بهره برد که اخیراً برای پرتوفشانی اینترنت با ۳۵ بالن از کنیا از آن استفاده شده است.
این هواپیمای بدون سرنشین غول پیکر با عرض ۸۰ متر در این پرواز آزمایشی بر فراز نیومکزیکو تا ارتفاع ۱۹ کیلومتری به مدت ۲۰ ساعت پرواز کرد و هنگامی که در راه پرواز خود بود، میزبان مکالمات تصویری بود.
بعد از این پرواز و تماسهای تصویری آزمایشی، "جون مورای" از توسعه دهندگان این برنامه اظهار داشت: استفاده از استراتوسفر برای در دسترس قرار دادن اینترنت تلفن همراه چالش بعدی خواهد بود و این به نوآوری های موجود و دست یافته اینترنت می افزاید.


این یک گام مهیج در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپادهای بزرگ است و اینکه چگونه آنها می توانند صنایع را در آینده شکل دهند و متحول کنند.
"سان گلایدر" عظیم الجثه به لطف ۱۰ موتور الکتریکی خود با قدرت قابل ملاحظه ای به پیش می رود و ارتفاع می گیرد و می تواند ماه ها به صورت مداوم و مدت بسیار بیشتری از پرواز آزمایشی خود پرواز کند.
این پهپاد می تواند ۶۸ کیلوگرم محموله را با خود حمل کند و همانطور که گفته شد تا ارتفاع ۱۹ کیلومتری از سطح زمین ارتفاع بگیرد که آنرا بالاتر از هواپیماهای معمولی قرار می دهد.
این پرواز آزمایشی از یک پایگاه فضایی در نیومکزیکو آمریکا انجام شد.
هدف این شرکت از این پروژه با روشی مشابه با پروژه ماهواره های اینترنتی شرکت "اسپیس ایکس" و "ایلان ماسک" معروف به "استارلینک" این است که مردم را به لطف اختراعات جدید و تکنولوژی های جدید به شبکه اینترنت متصل کند.
منبع:

1399/07/19
20:50:30
5.0 / 5
1661
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ParsiKav