پیش بینی زمان آغاز آلزایمر در مغز با بررسی كیفیت خواب

پیش بینی زمان آغاز آلزایمر در مغز با بررسی كیفیت خواب

پارسی كاو: پژوهشگران آمریكایی باور دارند كه می توان زمان آغاز آلزایمر را باتوجه به كیفیت خواب پیش بینی نمود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، اگر بدانید تا زمان آغاز مبتلاشدن به آلزایمر چقدر فرصت دارید، چه کار می کنید؟
پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، برکلی" (UC Berkeley) در بررسی جدید خود، یک روش دفاعی در مقابل این بیماری که هم اکنون هیچ درمانی ندارد، عرضه کرده اند. روش پیشنهادی آنها، خواب عمیق و خوابیدن به اندازه کافی است.
"متیو واکر" (Matthew Walker) و "جوزف وینر" (Joseph Winer)، متخصصان علوم اعصاب دانشگاه کالیفرنیا، برکلی در این بررسی، راهی یافته اند تا زمان آغاز آلزایمر در طول عمر یک شخص را با دقت بیشتری تخمین بزنند.
واکر اظهار داشت: ما در بررسی های خود دریافتیم که خواب کنونی شما، مانند یک گوی جادویی عمل می کند و می تواند به پیش بینی زمان و سرعت آغاز آلزایمر در مغز بپردازد.
وی ادامه داد: نکته مهم پژوهش ما این است که نشان میدهد می توانیم کاری برای درست کردن این شرایط انجام دهیم. مغز طی خواب عمیق، به پاکسازی می پردازد؛ در نتیجه ممکنست که بتوانیم با داشتن خواب کافی، زمان بروز آلزایمر را عقب بیندازیم.
پژوهشگران، کیفیت خواب شبانه ۳۲ بزرگسال سالم را بررسی کردند و آنرا با ساخت یک پلاک سمی موسوم به آمیلوئید بتا که نقش مهمی در پیشرفت آلزایمر دارد، تطبیق دادند.
نتایج پژوهش نشان داد آمیلوئید بتا در مغز شرکت کنندگانی که خواب نامنظمی طی دوره بررسی داشتند، افزایش یافته است.
بااینکه شرکت کنندگان طی دوره بررسی، سالم ماندند اما مسیر رشد آمیلوئید بتا با کیفیت خواب آنها در ارتباط بود. پژوهشگران توانستند افزایش پلاک های آمیلوئید بتا را پیش بینی کنند و باور دارند که این نشانه ای در خصوص آغاز آلزایمر است.
وینر اظهار داشت: ما می توانیم بجای سال ها صبر کردن برای ابتلای افراد به آلزایمر، با ارزیابی کیفیت خواب آنها، تغییر در پلاک های آمیلوئید بتا را پیش بینی نماییم. ما می توانیم سرعت انباشته شدن این پروتئین را در مغز به مرور زمان اندازه گیری نماییم تا به زمان احتمالی آغاز آلزایمر پی ببریم.
این پژوهش، در مجله "Current Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/06/14
08:41:13
5.0 / 5
2122
تگهای خبر: شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ParsiKav