زیرگروه های كروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ عفونی تر شده اند

زیرگروه های كروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ عفونی تر شده اند

به گزارش پارسی كاو محققان دانشگاه ایالتی میشیگان(Michigan State University) آمریكا در مطالعه اخیرشان با بررسی مطالعه یادگیری ماشین اظهار كرده اند پنج مورد از شش زیر گروه كروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ عفونی تر و مسری تر شده اند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا، یک مدل یادگیری ماشین جدید که توسط محققان دانشگاه ایالتی میشیگان ساخته شده است نشان داده است که جهش ژنوم کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ سبب مسری تر شدن ویروس شده است.
محققان توسط این مدل که توسط "گووی وی"(Guowei Wei) استاد دانشکده ریاضیات و بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی تهیه شده است، تعیین ساختار ژنتیکی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ بیشتر از ۲۰ هزار نمونه ژنوم ویروسی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
تعیین ساختار ژنتیکی(Genotyping)، فرایندی است که طی آن تفاوت ها در آرایش ژنتیکی(ژنوتیپ) یک فرد بوسیله بررسی توالی دی. ان. ای فرد با استفاده از آزمایش های بیولوژیکی و مقایسه آن با توالی شخصی دیگر یا یک توالی مرجع مشخص می شود.
طی این مطالعه محققان جهش های مربوط به پروتئین میخ مانند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که پنج مورد از شش زیرگروه شناخته شده ویروس حالا عفونی تر هستند.
مانند هر ویروس، خیلی از جهش ها در نهایت خوش خیم و بی خطر هستند و یا خطر اندکی برای بیماران آلوده دارند. برخی جهش ها حتی سبب کاهش عفونت می شوند. اما برخی جهش ها منجر به ویروس عفونی تر می شوند.
طی این مطالعه محققان ماه ها الگوی جهش ها و مکان آنها را مورد مطالعه و تحلیل قرار دادند و تغییرات رخ داده در نمونه رسمی ژنوم ویروسی که در ژانویه ثبت شده بود را ردیابی کردند.
سؤال مهم محققان این است که نتایج این جهش ها در انتقال، تشخیص، پیشگیری و درمان کووید-۱۹ چیست.
عفونت ویروسی هنگامی اتفاق می افتد که پروتئین میخ مانند مذکور با یک گیرنده سلول میزبان انسانی بنام "آنزیم تبدیل آنژیوتانسین۲ - ACE۲" به صورت کوتاه ارتباط برقرار کند. وی در اینباره اظهار داشت: عفونت ویروسی در صورت تقویت پیوند اتصال، افزایش می یابد. هم اکنون، بیشتر از ۵۰ جهش در رابطه با رابط اتصال دهنده در دامنه اتصال گیرنده پروتئین های میخ مانند(RBD ) یافت شده است که ۱۹۴ مکان جهش ممکن در آن وجود دارد.
مدل یادگیری ماشینی که استاد "وی" توسعه داده است، یک شبکه عصبی پیشرفته است که قادر به بررسی و تجزیه و تحلیل بیشتر از هشت هزار سوابق تعامل پروتئین برای تعیین تاثیر جهش های شناخته شده فعلی بر اتصال پروتئین میخ مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ است.
نتیجه بررسی این داده ها با مدل مذکور نشان داد که افزایش میل اتصال در پنج مورد از شش زیرگروه شناخته شده نشان دهنده این مورد است که عفونت امکان دارد در نتیجه جهش ها افزایش یافته باشد.
وی اظهار داشت: این بسیار مهم می باشد که بدانیم که آیا زیرگروه های آینده کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ یک خطر قریب الوقوع برای سلامت عمومی بوجود می آورد. برای این منظور، ما یک غربالگری سیستماتیک از تمام ۳ هزار و ۶۸۶ مدل جهشی که امکان دارد در آینده در ۱۹۴ محل جهش در دامنه اتصال گیرنده پروتئین های میخ مانند رخ دهد را انجام دادیم.
مدل وی پیشبینی می کند که بازمانده های مختلف بر روی شکل اتصال دهنده گیرنده - یک منطقه جزء دامنه اتصال گیرنده پروتئین های میخ مانند- شانس بالایی برای جهش در سویه های کووید-۱۹ آلوده تر دارند.
وی اخطار می دهد که باآنکه پیشبینی های مبتنی بر هوش مصنوعی با یافته های آزمایشگاهی موجود مطابقت دارد، اما مطالعات بیشتری برای درک کامل اثرات جهش در عفونت کووید-۱۹ لازم است که برای پاسخ به سلامت عمومی به کووید-۱۹ بسیار مهم می باشد. بعنوان بخشی از تحقیقات خود، وی و تیمش همینطور پیشبینی کرده اند که کروناویروس جدید در سرتاسر جهان پخش شده است کمی عفونی تر از ویروس اصلی سارس که در سال ۲۰۰۳ کشف شد، است. وی اظهار داشت که نتایج با نتایج مطالعه دیگری که اخیراً توسط محققان پژوهشگاه اسکریپس در فلوریدا انتشار یافته، مطابقت دارد. در این مطالعه جهش پروتئین میخ مانند در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت و محققان دریافتند که ویروس از طریق هایی که سبب افزایش عفونت آن می شود جهش می یابد.
منبع:

1399/06/01
14:14:56
5.0 / 5
2223
تگهای خبر: شبكه , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
ParsiKav