دانشمند ایرانی از راز ترمیم زخم پرده برداشت!

دانشمند ایرانی از راز ترمیم زخم پرده برداشت!

به گزارش پارسی كاو پژوهشگران آمریكایی به سرپرستی ˮدلارام شكیباˮ دانشمند ایرانی موفق شدند به بینش های جدیدی در مورد ترمیم زخم دست یابند.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس، هنگامی که زخمی روی پوست ایجاد می شود، سلول های بدن به سرعت فرایند ترمیم پوست را آغاز می کنند. باآنکه نحوه ترمیم زخم توسط سلول ها و شکل گیری زخم ها مشخص است اما پژوهشگران "دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس" (WUSTL) به سرپرستی "دلارام شکیبا" (Delaram Shakiba)، دانشمند ایرانی این دانشگاه، برای اولین بار توانستند چگونگی آغاز این فرایند را نشان دهند و بینش های جدیدی را در مورد ترمیم زخم، فیبروز و متاستاز سرطان فراهم نمایند.
شکیبا و همکارانش، روشی را کشف کردند که فیبروبلاست ها به وسیله آن با ماتریس خارج سلولی در تعامل قرار می گیرند. آنها نوعی فرایند بازگشتی را کشف کردند که بین سلول ها و محیط اطراف آنها وجود دارد و در ساختار سلول هایی که پیش تر ناشناخته بوده اند هم دیده می شود.
شکیبا اظهار داشت: تلاشهای بالینی برای پیشگیری از پیشرفت مشکلاتی مانند زخم و فیبروز، چندان موفقیت آمیز نبوده اند. ما در پژوهش خود دریافتیم که فیبروبلاست ها در مراحل نخست این فرایند، از مکانیسم های متفاوتی استفاده می نمایند و واکنش آنها به داروها در این مراحل می تواند با واکنش آنها در مراحل بعدی متفاوت باشد.
"گای جنین" (Guy Genin)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما در این پژوهش توانستیم برخی مدلهای ریاضی را به کار ببریم تا به فرایند ترمیم زخم پی ببریم. ما حالا می توانیم محرک های خاصی را طراحی نماییم تا رفتار سلول را هنگام ترمیم بافت صدمه دیده نشان دهیم.
پژوهشگران در این پروژه، از یک روش نقشه برداری سه بعدی و یک مدل محاسباتی استفاده کردند تا رفتار سلول را مورد بررسی قرار دهند.
جنین اضافه کرد: ترمیم زخم، نمونه بارزی از فرآیندهای مهم فیزیولوژیکی است که در بدن صورت می گیرند. ما با بررسی این فرآیندها خواهیم توانست تا بینش های جدیدی را برای آموزش سلول ها در مورد ترمیم زخم عرضه دهیم.
این پژوهش، در مجله "ACS Nano" به چاپ رسید.
منبع:

1399/05/10
23:13:25
5.0 / 5
2798
تگهای خبر: آموزش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav