ثبت تصاویری جذاب از قمر گانیمد مشتری

ثبت تصاویری جذاب از قمر گانیمد مشتری

به گزارش پارسی كاو فضاپیمای جونو ناسا برای نخستین بار موفق به ثبت تصاویری از قطب شمال یخی قمر گانیمد سیاره مشتری شد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، سیاره مشتری در مجموع ۷۹ قمر شناسایی شده دارد که در اطراف آن در حال چرخش هستند. بزرگترین قمر آن "گانیمد" است که در سال ۱۶۱۰ توسط گالیله گالیله رصد شد. گانیمد نهمین جرم بزرگ در منظومه شمسی است و حتی از سیاره عطارد هم بزرگتر است.
باآنکه این قمر از مدت ها قبل شناسایی شده بود اما تا همین اواخر فناوری کافی برای دیدن جزئیات آن وجود نداشت. حالا برای نخستین بار فضاپیمای جونو با کمک ابزار مادون قرمز خود به نام "جیرم"(JIRAM) نخستین سری تصاویر از بخش های شمالی گانیمد را ثبت کرده است.
این تصاویر در هنگام پرواز این فضاپیما بر فراز مشتری در ۲۶ دسامبر سال ۲۰۱۹ ثبت شده است و به شکلی نخستین نقشه مادون قرمز قطب شمال این قمر به حساب می آید.
گانیمد در درجه اول از آب یخ زده تشکیل شده است. علاوه بر این تنها قمر در منظومه شمسی است که دارای میدان مغناطیسی خاص خودش است. در این تصاویر، می توان به شکل غیرمعمول یخی که در قطب آن وجود دارد، پی برد. نوع آن بسیار خاص است به صورتی که در زمین چنین حالت یخی را نخواهیم دید.
طبق گفته ناسا، در روی زمین، میدان مغناطیسی مسیری را برای ذرات آبستن شده از خورشید یا پلاسما فراهم می آورد تا وارد جو ما شوند و شفق های را ایجاد کنند که در مناطق قطبی مشاهده می شوند. با این وجود، از آنجائیکه گانیمد جوی ندارد که از این روند جلوگیری کند، سطح قطب های آن دائماً توسط پلاسما حاصل از مَگنِتوسفِرغول پیکر مشتری بمباران می شوند و این بمباران ها تاثیر قابل ملاحظه ای بر شکل گیری یخ قمر گانیمد دارند.


جونو دریافت که یخ در نزدیکی هر دو قطب گانیمد به شکل آمورف است. یعنی دارای ساختاری است که کریستالی نیست بلکه دارای یک مایع فوق سرد است. در حقیقت، مولکول های آب یخ زده که در هر دو قطب شناسایی شده اند، ترتیب خاصی ندارند و در اغلب نواحی پراکنده شده اند و یخ آمورف امضای مادون قرمز متفاوتی نسبت به یخ بلورین شناسایی شده در خط استوا گانیمد دارد.
تجزیه و تحلیل و درک این ساختارها سرنخ های بیشتری را برای درک تکامل ۷۹ قمر مشتری از زمان شکل گیری آنها تا به امروز فراهم می آورد.
این فضاپیما هنگام ثبت تصاویر از قمر گانیمد حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر از آن فاصله داشت اما توانست ۳۰۰ تصویر مادون قرمز از سطح این قمر به ثبت برساند که وضوح مکانی این تصاویر ۱۴ مایل (۲۳ کیلومتر) در هر پیکسل بود.
"آلساندرو مورا"(Alessandro Mura)، یکی از محققان فضاپیما جونو در موسسه ملی اخترفیزیک در رم اظهار داشت: داده های ابزار جیرم فضاپیما جونو نشان داده است که یخ های قطب شمال گانیمد و اطراف آن تغییر یافته است. این پدیده ای است که ما توانسته ایم برای نخستین بار با جونو در مورد آن اطلاعاتی کسب نماییم چونکه حالا می توانیم قطب شمال را به صورت کامل ببینیم.
فضاپیمای جونو
"جونو" نام فضاپیمای رباتیک بدون سرنشین ناسا است که در سال ۲۰۱۶ به فضا پرتاب شد و در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. این فضاپیما در مدار قطبی این سیاره قرار گرفته تا ترکیب، میدان گرانشی، میدان مغناطیسی و مگنتوسفر مشتری را بررسی کند.

منبع:

1399/05/04
14:05:34
5.0 / 5
2852
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav