دیلی میل در گزارشی جدید تاكید كرد

رباتی كه كار تحقیقاتی چند ماهه را در ۳ روز انجام می دهد

رباتی كه كار تحقیقاتی چند ماهه را در ۳ روز انجام می دهد

به گزارش پارسی كاو یك ربات كه توسط محققان ˮدانشگاه لیورپولˮ برای كار در آزمایشگاه شیمی توسعه داده شده است، می تواند یك آزمایش را كه انجام آن توسط انسان ها ماه ها به طول می انجامد تنها در سه روز انجام دهد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه لیورپول انگلیس این ربات خودران ۱۰۰ هزار پوندی را توسعه دادند و قابلیت های زیادی را بر روی آن تعبیه کردند بگونه ای که می تواند بدون داده ورودی آزمایش های لازم را انجام دهد.
این ربات به صورت قابل توجهی کارآمد است و قادر به انجام حداکثر ۷۰۰ آزمایش در یک هفته است که این تعداد معادل تعداد آزمایشاتی است که یک دانشجو امکان دارد در طول دوره دکترا انجام دهد.
این ربات مجهز به فناوری هوش مصنوعی در آزمایشگاه لیورپول به طور شبانه روزی می تواند ۶۸۸ آزمایش مختلف را در خلال ۱۷۲ ساعت انجام دهد. توسعه دهندگان گفتند که هدف این است که به جای توسعه ابزاری که دانشمندان برای انجام آزمایشات از آنها استفاده می نمایند، راهی برای «خودکار انجام دادن تحقیقات» پیدا کنند. این ربات با وزن ۸۱۱ پوند (۴۰۰ کیلوگرم) هم اکنون به این تیم کمک کرده است که یک کاتالیزور جدید را کشف کند که می تواند سبب افزایش کارایی صفحات خورشیدی و ذخیره انرژی شود.
این ربات میتواند با داده هایی که به آن وارد می کنند به صورت خودکار عمل کند و آزمایشات علمی را هزاران بار سریع تر انجام دهد.


این ربات دانشمند می تواند در تاریکی کار کند که این خصوصیت به آن این توانایی را می دهد آزمایش های حساس به نور را با کارایی بیشتری نسبت به محققان انسانی انجام دهد. در حقیقت بسیار شبیه به یک محقق انسانی است و از همان تجهیزات علمی استفاده می نماید اما می تواند ۲۱.۵ ساعت در روز کار کند و تنها برای شارژ مجدد کارش را متوقف می کند.
دکتر"بنجامین برگر" (Benjamin Burger) دانشجوی دکترا دانشگاه لیورپول این ربات را ساخته و برنامه ریزی نموده است. شیمیدان ها قبلاً از ربات ها در تحقیقات بهره برده اند اما آن ربات ها تنها برای یک آزمایش خاص طراحی شده اند اما این ربات می تواند طیف وسیعی از آزمایشات را انجام دهد. این ربات در اطراف آزمایشگاه حرکت می کند و طیف وسیعی از آزمایشات را انجام می دهد که شامل جمع آوری نمونه ها و قرار دادن آنها در انواع مختلف تجهیزات است. این ربات یک و نیم متری می تواند به صور خودکار و مستقل در آزمایشگاه بچرخد و طیف گسترده ای از کارهای مختلف را انجام دهد.
به جای سیستم دید، ربات مذکور از تلفیقی از اسکن لیزر همراه با بازخورد لمسی برای موقعیت یابی استفاده می نماید. این ربات به طور مستقل تمام وظایف موجود در آزمایش مانند اندازه گیری وزن مواد جامد، پخش مایعات و اجرای واکنش کاتالیزوری و تعیین کمیت محصولات واکنش را انجام می دهد. از ربات مذکور می توان در دوران شیوع کرونا و قرنطینه بهره برد.
یافته های این مطالعه در مجله" Nature "منتشر شده است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/04/20
13:54:04
5.0 / 5
3327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ParsiKav