با بررسی پژوهشگران آمریكایی،

داروی پیشنهادی ترامپ برای پیش گیری از كووید- 19، بی تاثیر اعلام گردید

داروی پیشنهادی ترامپ برای پیش گیری از كووید- 19، بی تاثیر اعلام گردید

پارسی كاو: پژوهشگران آمریكایی اعلام نمودند داروی مالاریا كه ˮدونالد ترامپˮ آنرا برای پیش گیری از مبتلاشدن به كووید- 19 مصرف كرده بود، تاثیری نشان نداده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، داروی مالاریا که "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا اعلام نموده بود که آنرا برای پیش گیری از مبتلاشدن به کووید-۱۹ مصرف می کند، در آزمایش ها شکست خورد و بی تاثیر شناخته شد.
نتایج این پژوهش نشان می دهند که داروی موسوم به "هیدروکسی کلروکین" (Hydroxychloroquine) که برای درمان انواع مشخصی از مالاریا مورد استفاده قرار می گیرد، اثری در پیش گیری از مبتلاشدن به کروناویروس ندارد و تاثیر آن فقط به اندازه یک دارونما است. به نظر نمی رسد که این دارو، لطمه جدی به همراه داشته باشد؛ با توجه به این حدود ۴۰ درصد عوارض جانبی را شامل می شود که بیشتر معده را تحت تاثیر قرار می دهند.
دکتر "دیوید بولویر" (David Boulware)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما با دیدن نتایج این آزمایش، واقعا ناامید شدیم. هدف ما این بود تا یک پژوهش باکیفیت انجام دهیم برای اینکه شواهدی که تابحال در مورد این دارو به دست آمده اند، بی نتیجه بوده اند.
هیدروکسی کلروکین و یک داروی مشابه موسوم به "کلروکین" (chloroquine) که برای پیشگیری و درمان مالاریا به کار می رود، از ماه مارس و با آغاز تبلیغات ترامپ در مورد آنها، موضوع خیلی از بحث های علمی بوده اند. هیدروکسی کلروکین مدت هاست که برای درمان مالاریا، لوپوس و روماتیسم مفصلی مورد استفاده قرار می گیرد اما هیچ پژوهش بزرگی نشان نداده است که این دارو و یا کلروکین می توانند برای بیماران مبتلا به کروناویروس، ایمن یا موثر باشند. حتی نتایج بعضی از پژوهش ها حاکی از این است که داروهای مذکور می توانند با ضررهایی همراه باشند.
مقامات فدرال آمریکا نیز پیش تر به سبب خطر عوارض جانبی این دارو به خصوص مشکل قلبی، در مورد استفاده از آن در فضایی به غیر از بیمارستان و پژوهش های رسمی آگهی داده بودند.
گزارش هایی که در اوایل ماه جاری منتشر شدند، نگرانی هایی را در مورد حدود ۱۵ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ مطرح نمودند که به مصرف داروهای مالاریا اقدام نموده بودند و خودرا در معرض مبتلاشدن به مشکل قلبی یا حتی خطر مرگ قرار دادند.
بولویر و همکارانش در این پژوهش، ۸۲۱ نفر داوطلب که در آمریکا و کانادا ساکن بودند، مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان یا با یک فرد مبتلا به کووید-۱۹ زندگی می کردند و یا به خاطر کار خود در معرض خطر مبتلاشدن به کووید-۱۹ قرار داشتند.
این بررسی، چهار روز بعد از قرار گرفتن آنها در معرض افراد بیمار شروع شد. شرکت کنندگان به صورت تصادفی و به مدت پنج روز، قرص های دارونما و یا هیدروکسی کلروکین را دریافت نمودند. نه بیماران و نه پزشکان آنها نمی دانستند که بیمار چه دارویی را دریافت می کند.
بعد از ۱۴ روز، ۱۲ درصد از کسانی که دارو مصرف کرده بودند و ۱۴ درصد از کسانی که دارونما مصرف کرده بودند، مبتلا شدند اما این تفاوت به قدری کم بود که می توان گفت شاید فقط به صورت تصادفی پیش آمده است.
بولویر افزود: می توان اظهار داشت که این دارو اساسا تاثیری در پیش گیری از مبتلاشدن به کووید-۱۹ ندارد. ما برای تایید این دارو باید اثرات بیشتری مشاهده نماییم تا بتوانیم در مورد استفاده از آن و همین طور عوارض جانبی آن در پیش گیری از بیماری نظر بدهیم.
این پژوهش، در مجله " New England Journal of Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1399/03/16
13:09:28
5.0 / 5
2910
تگهای خبر: شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ParsiKav