مبارزه با كووید-۱۹ با برنامه ریزی مجدد ژن ها توسط كریسپر

مبارزه با كووید-۱۹ با برنامه ریزی مجدد ژن ها توسط كریسپر

به گزارش پارسی كاو دانشمندان آزمایشگاه ملی ˮسندیاˮ(Sandia) به سختی در حال تلاش هستند تا ببینند آیا ژن های برنامه ریزی مجدد شده با فناوری ویرایش ژن معروف به ˮكریسپرˮ(CRISPR) می تواند به مقابله با كووید-۱۹ كمك كنند یا نه.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، چه می شود اگر بتوانیم ژن های خویش را باردیگر برنامه ریزی نماییم تا مانع از مبتلا شدن به کووید-۱۹ شوند؟ این همان چیزی است که دانشمندان آزمایشگاه ملی "سندیا" در تلاش هستند با استفاده از فناوری ویرایش ژن معروف به "کریسپر"(CRISPR) آنرا دریابند.
محققان برای مهار کروناویروس جدید و همینطور برای مقابله با شیوع احتمالی گونه های ویروسی مشابه در آینده، از روش ویرایش ژن استفاده می نمایند.
"جو شونیگر" زیست شیمیدان این آزمایشگاه که در حال کار بر روی پروژه کریسپر است، توضیح داد: سؤالات بسیار بزرگی درباره این مورد وجود دارد، چونکه این فناوری بعنوان یک پدیده در سرتاسر جهان در حالت توسعه است و بنابراین است که باید با جدیت راه های مختلف را دنبال نماییم.
دانشمندان با استفاده از فناوری های کریسپر می توانند اسیدهایی که سلول ها را می سازند، تغییر دهند، ژن ها را دستکاری کنند یا بیان ژن را برای مبارزه با ویروس ها و همینطور کمک به بدن در مقابله با عفونت ها کنترل کنند.
این گروه در آزمایشگاه ملی "سندیا" سالهاست که در حال مطالعه بیماری های عفونی در حال ظهور همچون ویروس های ابولا و نیپا(Nipah) است.
"اسکار نگرت" یک متخصص ویروس شناس که روی این مطالعه کار می کند، خیلی از مشترکات بین این ویروس ها و کروناویروس را ذکر کرده است.
وی می گوید: این نکته مهم و کلیدی است که ما مدت طولانی در مورد آن فکر کرده ایم. ما می توانیم اقدامات متقابل سریع ژنتیکی ایجاد نماییم که بتواند به جای تنها یک ویروس، یک خانواده از ویروس ها را هدف قرار دهد.
دانشمندان این آزمایشگاه در حال کار بر روی برنامه ریزی مجدد ژن ها برای مبارزه با کووید-۱۹ هستند.
محققان با استفاده از "کریسپر" از اقدامات ژنتیکی ضد ویروسی برای مقابله با بیماری کروناویروس جدید و شیوع های احتمالی در آینده استفاده می نمایند.
این گروه باید سه مؤلفه کلی را در نظر بگیرد. نخستین مورد، بررسی فناوری های نوین مانند "کریسپر" بعنوان یک اقدام متقابل در مقابل ویروس می باشد که بر خلاف یک ویروس، برخی از ویروس ها را هدف قرار دهد. دوم نحوه استفاده ایمن از آن در انسان است و سوم اینکه باید مولفه های فنی مانند توسعه روش های تحویل را در نظر گرفت.
این تیم باید اثر تحویل را به ریه ها منتقل کند تا ببیند آیا آنها احتیاج به پروتئین میزبان جدیدی دارند یا خیر.
آزمایشات و مطالعات بیشتری باید صورت گیرد، اما اگر این روش موفقیت آمیز باشد، به شدت به ما در مقابله با کروناویروس فعلی و هرگونه بیماری پاندمی در آینده کمک خواهد نمود.1399/02/23
13:56:37
5.0 / 5
3100
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav