پژوهشگران یك گام به شارژ بی سیم خودرو های در حال حركت نزدیك شدند

پژوهشگران یك گام به شارژ بی سیم خودرو های در حال حركت نزدیك شدند

پارسی كاو: پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ، فناوری جدیدی ابداع نموده اند كه امكان شارژ بی سیم خودرو های الكتریكی كه در حال حركت هستند را فراهم می آورد.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه استنفورد، پژوهشگران موفق شده اند گام بزرگی برای شارژ بی سیم خودرو های الکتریکی بردارند تا هنگام حرکت در بزرگراه ها، به صورت بی سیم شارژ شوند.
بااینکه هم اکنون پدهای بی سیم شارژ وجود دارند اما آنها برای تلفن همراه فقط در صورتی کار می کنند که تلفن همراه روی آنها قرار گرفته باشند. خودورها نیز باید به مدت یک یا دو ساعت به ایستگاه شارژ متصل شوند.
"شانهوی فان"(Shanhui Fan)، مهندس برق دانشگاه استنفورد و "سی آساواوریت"(Sid Assawaworrarit)، دانشجوی این دانشگاه حدود سه سال پیش، اولین سیستمی را ساختند که می تواند اشیای در حال حرکت را به صورت بی سیم شارژ کند اما این فناوری جهت استفاده بیرون از آزمایشگاه، بیش از حد ناکارآمد بود.
این دو پژوهشگر در بررسی جدید خود، از نوعی فناوری رونمایی کردند که ممکنست روزی بتوان از آن برای شارژ کردن خودروی در حال حرکت در جاده استفاده نمود. شاید این سیستم به زودی بتواند برای شارژ بی سیم ربات هایی که در انبارها و کارخانه ها در حال حرکت هستند، به کار برود و به آنها امکان دهد تا حدودا همه شبانه روز را کار کنند.
فان اظهار داشت: این پژوهش، گام قابل توجهی به سمت ابداع یک سیستم عملی و کارآمد برای شارژ بی سیم خودرو ها و ربات ها هنگام حرکت با سرعت بالا بشمار می رود.
شارژرهای بی سیم، الکتریسیته را با ایجاد یک میدان مغناطیسی انتقال می دهند که گرفتار نوسان می شود و لرزشی را در سیم پیچ های مغناطیسی ابزار گیرنده به وجود می آورد.
پژوهشگران در بررسی سه سال پیش خود، یک شارژر بی سیم ابداع کردند که می توانست الکتریسیته را حتی در صورت تغییر فاصله گیرنده، منتقل کند. آنها این کار را با کمک یک تقویت کننده انجام دادند که به سیستم امکان می دهد تا با تغییر فاصله میان شارژر و جسم در حال حرکت، فرکانس اجرایی خودرا به صورت خودکار تنظیم کند اما این سیستم، کارآیی لازم را نداشت برای اینکه تقویت کننده، آن قدر الکتریسیته مصرف می کرد که سیستم فقط می توانست ۱۰ درصد قدرت خودرا انتقال دهد.
پژوهشگران در بررسی جدید خود نشان دادند که چگونه می توان کارآیی سیستم را به صورت بی سیم تا ۹۰ درصد افزایش داد.
آساواوریت توضیح داد: کلید حل این مشکل، جایگزین کردن تقویت کننده اصلی با یک نمونه کارآمدتر بود. چنین تقویت کننده هایی جدید نیستند اما می توانند کارآیی بالایی داشته باشند.
نمونه آزمایشگاهی این تکنولوژی جدید می تواند ۱۰ وات الکتریسیته را به صورت بی سیم منتقل کند.
فان افزود: سرعت این سیستم بسیار زیاد است و می تواند شارژ یک خودروی سریع را تامین کند. انتقال بی سیم شارژ با این روش فقط چند میلی ثانیه طول می کشد و شارژ خودرویی که با سرعت ۷۰ مایل بر ساعت حرکت می کند، تامین کند. تنها عامل محدودیت، سرعت باتری های خودرو در جذب نیرو است.
آساواوریت اضافه کرد: شارژرهای بی سیم، خطری برای سلامتی به همراه ندارند برای اینکه حتی شارژرهایی که قدرت تامین نیروی خودرو را دارند، میادین مغناطیسی ایجاد می کنند که مطابق با دستورالعمل های ایمنی هستند. این میادین مغناطیسی می توانند الکتریسیته را طوری انتقال دهند که انسان ها آنها را احساس نکنند.
بااینکه ممکنست ورود شارژرهای بی سیم به بزرگراه ها زمان ببرد اما ورود شارژرها به ربات ها و حتی پهپادها، سریع تر صورت خواهد گرفت. هزینه این کار، بسیار کمتر از نصب شارژرها در کف بزرگراه خواهد بود.
این پژوهش، در مجله "Nature Electronics" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/16
23:48:03
5.0 / 5
3160
تگهای خبر: تكنولوژی , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav