بیل گیتس:

واكسن كرونا زودتر از 9 ماه آینده آماده نخواهد شد

واكسن كرونا زودتر از 9 ماه آینده آماده نخواهد شد

پارسی كاو: بیل گیتس بنیانگذار شركت مایكروسافت و یكی از ثروتمندترین افراد دنیا كه خودرا وقف كارهای خیرخواهانه و بشردوستانه كرده و تلاش بی وقفه ای برای جمع آوری كمك بمنظور ساخت واكسن كووید-19 دارد، در تازه ترین اظهارنظر خود زودترین موعد برای ساخت این واكسن را 9 ماه اعلام نمود.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت برای روشن کردن اذهان عموم در مورد دسترسی به واکسن کووید-۱۹ اظهار داشت که زودترین زمانی که وی برای تحقق این امر تخمین می زند، ۹ ماه است.
بیل گیتس در پاسخ به سؤالی درباره زمان به انتها رسیدن بیماری همه گیر کووید-۱۹ اظهار داشت: زمانی این اتفاق رخ خواهد داد که یک روش درمانی تقریباً کامل با دارو یا واکسیناسیون تقریباً روی هر انسان در کره زمین در مقابل کروناویروس جدید اعمال شود.
وی ابراز تاسف کرد که یک درمان مستقیم برای کووید-۱۹ به زودی رخ نخواهد داد.
وی نوشت: ما نیاز به یک معجزه درمانی با حداقل ۹۵ درصد اثربخشی برای جلوگیری از پیشرفت شیوع بیماری خواهیم داشت. اغلب داروهای موردنظر کنونی کارایی لازم را ندارند، البته آنها می توانند جان بسیاری را نجات دهند، اما برای بازگرداندن ما به حالت عادی کافی نیستند و فعلا امیدوار به انتظار نشسته ایم.
گیتس تاکید می کند که پیش از اینکه بتوانیم "بازگشت به حالت عادی" داشته باشیم، نیاز به ایجاد ایمنی گسترده در تمامی گونه ها است. برای رسیدن به آن نقطه، به یک واکسن ایمن و مؤثر نیاز خواهیم داشت و نه فقط یک نمونه، بلکه باید میلیاردها واکسن در هر گوشه دنیا پراکنده شود و واکسیناسیون خیلی سریع صورت گیرد.
بیل گیتس می گوید بنیاد خیریه وی بزرگترین سرمایه گذار برای ساخت واکسن و آزمایش آن در سطح جهان است.
وی افزود در صورتیکه با زمان بندی احتمالی ۱۸ ماهه توسعه واکسن کووید-۱۹ که توسط دکتر "آنتونی فاوسی" مدیر موسسه ملی آلرژی ها و بیماری های عفونی آمریکا(NIAID) تخمین زده شده، موافق است، البته فکر می کند که این زمان ممکنست به ۹ ماه کاهش یا به ۲ سال افزایش پیدا کند.
گیتس می گوید: البته هیچ ضمانتی وجود ندارد که این اتفاق سریع رخ دهد. یک سیستم برای تولید واکسن وجود دارد. اما با حمایت مالی جهانی، معتقدم که ما می توانیم برخی از مراحل را به روش هایی که قبلاً نمی توانستیم، سرعت بخشیم.
مشکل ساخت واکسن کووید-۱۹ بودجه نیست. دولت ها در سرتاسر جهان علاوه بر چندین سازمان خیریه مانند بنیاد گیتس به ائتلاف درآمده اند و متعهد شده اند که هزینه نهایی تولید واکسن را در اولویت اول خود قرار دهند. این پشتیبانی گسترده به دانشمندان این امکان را می دهد تا بطور همزمان روی چندین مرحله از تولید واکسن کار کنند و در زمان مبارزه با بیماری همه گیر کووید-۱۹ صرفه جویی کنند.
بااینکه تخمین زمان ۱۸ ماه برای تولید واکسن، مدت زمانی طولانی است، اما گیتس تاکید می کند که این مدت، هنوز سریع ترین زمانی است که تابحال یک واکسن به وجود آمده است.
گیتس اظهار داشت: تولید واکسن ها معمولاً حدود پنج سال طول می کشد. این امر به این علت است که واکسن های زنده ابتدا به آزمایش روی حیوانات نیاز دارند و هنگامی که دیده شود روی حیوانات جواب می دهد، تازه ممکنست آزمایشات انسانی آغاز شود.
در ساخت یک واکسن، ایمنی و اثربخشی بعنوان دو هدف مهم شناخته می شوند. در مبحث ایمنی؛ برخی عوارض جانبی جزئی مانند درد در محل تزریق یا تب خفیف قابل قبول است.
اثر بخشی نیز یک مسئله بدیهی است؛ ما یک واکسن می خواهیم که بطور کامل کار کند و در ۱۰۰ درصد مواقع اثربخش باشد، اما خیلی از آنها اینطور نیستند. گیتس دراین زمینه به واکسن آنفلوانزای سال جاری اشاره نمود که تقریباً فقط ۴۵ درصد مؤثر است.
یک واکسن برای آزمایش اثربخشی و ایمنی، باید سه مرحله آزمایش فشرده را پشت سر بگذارد:
فاز اول برای ایمنی است. به جمع کوچکی از داوطلبان سالم واکسن تزریق می شود. پزشکان برای کاهش قوی ترین پاسخ ایمنی به کمترین دوز موثر، ضمن کاهش اثرات جانبی، دوزهای مختلفی را امتحان می کنند.
بعد از مشخص شدن دوز مناسب، واکسن به مرحله دوم منتقل می شود که عملکرد آنرا در افرادی که آنرا دریافت می کنند، آزمایش می کنند. اما این دفعه بجای آزمایش روی یک جمع کوچک، روی صدها نفر آزمایش می شود که از نظر سن و وضعیت سلامتی متفاوت هستند.
مرحله سوم بزرگترین تعداد آزمایش شونده را دارد و همین طور طولانی ترین مرحله است. در این مرحله آزمایش واکسیناسیون بر روی هزاران نفر انجام می شود و عوارض آن تحت نظارت قرار می گیرد.
بعد از گذر واکسن از هر سه مرحله، واکسن برای تأیید نهایی به سازمان بهداشت جهانی(WHO) و چندین سازمان دولتی دیگر ارائه می شوند و کارخانه ها به شکل گسترده آغاز به تولید انبوه آن می کنند.
در صورتیکه حالا تعداد زیادی از واکسن های کاندیدا تحت آزمایش هستند، جهان با اضطراب منتظر یک واکسن با اثربخشی و ایمنی بالا است و امیدوارند تا آن زمان در مقابله با این بیماری همه گیر دوام بیاورند.
منبع:

1399/02/13
23:55:32
5.0 / 5
3290
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ParsiKav