اسپیس ایكس ماهواره های استارلینك را تاریك می كند!

اسپیس ایكس ماهواره های استارلینك را تاریك می كند!

به گزارش پارسی كاو شركت فضایی خصوصی ˮاسپیس ایكسˮ(SpaceX) در حالیكه با انتقاداتی در مورد درخشش بیش از اندازه ماهواره های اینترنتی ˮاستارلینكˮ(Starlink) در مدار زمین ناشی از بازتاب نور خورشید توسط پنل های خورشیدی و مزاحمت برای رصد منجمان روبرو شده، تصمیم به نصب سایه بان روی این ماهواره ها گرفته است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکت اسپیس ایکس اعلام نموده است که روی هر یک از ماهواره های اینترنتی "استارلینک" یک سایه بان یا آفتاب گیر نصب خواهد نمود و آنها را وادار به مانورهای کنترل شده می کند تا برای جامعه نجوم، مزاحمت کمتری ایجاد کنند و آنها بتوانند رصدهای مفصل خویش را از آسمان شب انجام دهند.
اسپیس ایکس تابحال بیشتر از ۴۰۰ ماهواره را برای تقویت یک شبکه از ماهواره های اینترنتی به منظور دسترسی به اینترنت در کورترین نقاط زمین در مدار زمین قرار داده است و می خواهد تعداد آنها را به ۱۲ هزار ماهواره برساند تا روزی بتوانند دسترسی جهانی به اینترنت باند پهن را فراهم نمایند.


گسترش فناوری ماهواره ای و مقرون به صرفه شدن دستیابی به مدار زیرین زمین(LEO) سبب شده است تا خیلی از افراد، بخصوص آنهایی که در جامعه علمی هستند، نگرانی هایی را درباره تاثیر این ترافیک فضایی بر آسمان شب مطرح کنند. این مساله با ارسال موج وسیعی از ماهواره های استارلینک که بعنوان یک شبکه کار می کنند و نور خورشید را در آسمان شب بازتاب می دهند و باعث آلودگی نوری و ایجاد مزاحمت برای منجمان می شوند، بوجود آمده است.
پروژه "ابَر صورت فلکی استارلینک" در حال اجراست تا به واقعیت تبدیل گردد و روزی می تواند پهنای باند ماهواره ای با سرعت بالا و با تاخیر کم را در مقیاس جهانی فراهم آورد.
یک مطالعه جدید که در مجله Astronomy and Astrophysics پخش شده، حاکی از آنست که ارسال هزاران ماهواره جدید به مدار زمین می تواند تاثیر مهمی بر مشاهدات تلسکوپ های زمینی و رصد آسمان داشته باشد.


شرکت اسپیس ایکس در پرتاب قبلی پروژه استارلینک، به شکل آزمایشی یک قسمت از یک ماهواره را با یک پوشش که بعنوان سایه بان عمل می کند، ارسال کرد. طبق گفته این شرکت، این کار موفق شد درخشندگی و بازتاب نور توسط ماهواره را حدود ۵۵ درصد کم کند. باآنکه تاریک کردن بدنه ماهواره ها، این احتمال را به وجود می آورد که بیش از اندازه گرم شوند و سیستم آنها از کار بیفتد.
حالا اسپیس ایکس مجموعه جدیدی از اقدامات را برای کاهش خطر آلودگی نوری ناشی از ازدحام ماهواره ها اعلام نموده است.
در هنگام بالا رفتن ماهواره ها و رسیدن به مدار اولیه پیش از رسیدن به مدار عملیاتی، پنل های خورشیدی منبع اصلی آلودگی نوری هستند. این بدان دلیل است که این پنل ها که قابلیت بازتاب نور دارند در جلوی ماهواره به صورت مسطح و رو به سطح زمین به منظور کاهش کشش جوی قرار داده شده اند. در این مرحله، نور خورشید هم از بدنه فضاپیما و هم از پنل های خورشیدی منعکس می شود و ماهواره را از زمین قابل مشاهده می کند.


اسپیس ایکس هم اکنون در حال بررسی پتانسیل پرتاب ماهواره ها و رسیدن به مدار عملیاتی خود در صورتیکه پنل های خورشیدی آنها به سمت خورشید است، هستند. این امر سبب جلوگیری از بازتاب نور به سمت زمین می شود، اما این کار دارای چالش های خاص خود است که سبب شده تابحال از به کارگیری آن جلوگیری شود. این کار سبب می شود میزان نوری که پنل ها می توانند جمع کنند و به انرژی تبدیل کنند، محدود شود.
علاوه بر این، چرخاندن فضاپیما به سمت خورشید سبب می شود ایستگاه های زمینی زمان بیشتری برای تماس با فضاپیما صرف کنند، چونکه آنتن ماهواره به صورت دوره ای از زمین فاصله می گیرد. همینطور در این صورت، مواقعی وجود خواهد داشت که دو دوربین ردیاب ستاره ای موجود در دو طرف ماهواره مستقیما به زمین و خورشید نشان گرفته شود و در این مدت، اطلاع دقیق از ارتفاع مداری فضاپیما دشوار خواهد بود.
هنگامی که ماهواره های استارلینک به مدار عملیاتی خود می رسند، پنل های خورشیدی آنها باردیگر در یک پیکربندی عمودی قرار می گیرند. در این مرحله، علت اصلی آلودگی نوری، آنتن های سفیدی است که فضاپیما برای برقراری ارتباط با ایستگاه های زمینی و داده های رله استفاده می نماید.


حالا اسپیس ایکس به جای تاریک کردن آنتن ها تصمیم گرفته است تا ماهواره های خویش را به سایه بان یا آفتاب گیر مجهز کند که مانع از رسیدن نور به سطوح بازتابنده و آنتن های سفید شود.
این سایه بان هنگام پرتاب بر روی بدن کاوشگر به صورت صاف خواهد بود و اندکی بعد از جدا شدن ماهواره از موشک "فالکون ۹" باز می شود.
در صورت اجرای موفق، این تکنیک پتانسیل آنرا دارد که ماهواره ها را به میزان قابل توجهی تاریک کرده و از مساله گرمای بیش از اندازه آنها هم جلوگیری کند.
نخستین ماهواره ای که دارای یک سایه بان خورشیدی جدید است، مقرر است در ماه مه پرتاب شود و اسپیس ایکس اعلام نموده است که تمام ماهواره های آینده که از ماه ژوئن به بعد پرتاب شوند، مجهز به این سایه بان خواهند بود.1399/02/12
23:50:23
5.0 / 5
3146
تگهای خبر: اینترنت , دوربین , شبكه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav