واكسن كرونا روی میمون ها با موفقیت عمل كرد

واكسن كرونا روی میمون ها با موفقیت عمل كرد

پارسی كاو: پژوهشگران شركت داروسازی ˮسینوواك بایوتیكˮ(Sinovac Biotech) چین بتازگی اظهار كرده اند آزمایش واكسنی كه برای بیماری كووید-19 توسعه داده اند با موفقیت بر روی میمون ها انجام شده است.


به گزارش پارسی کاو به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس مگ، برای اولین بار یکی از واکسن هایی که برای بیماری کووید- ۱۹ توسعه داده شده است توانست با موفقیت بر روی یک حیوان آزمایش شود. چینی ها ادعا کرده اند این واکسن چند میمون رزوس را از مبتلاشدن به ویروس کرونا محافظت کرده است.
بنابر گزارش ها بعد از آزمایش این واکسن بر روی این میمون ها پژوهشگران هیچ گونه عوارض جانبی در این حیوانات مشاهده نکردند و بنابر گفته آنها آزمایش فاز انسانی این واکسن از ۱۶ آوریل شروع شده است.
پژوهشگران این شرکت داروسازی چینی دو دوز مختلف از این واکسن بیماری کووید-۱۹ را به هشت میمون رزوس تزریق کردند. سه هفته بعد، این پژوهشگران ویروس"کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-۲) ویروسی که موجب بیماری کووید-۱۹ می شود را بوسیله چند لوله به ریه میمون ها تزریق کردند و مشاهده نمودند هیچ یک از آنها گرفتار عفونت شدید نشدند. سیستم ایمنی میمون هایی که بیشترین دوز واکسن را دریافت کرده بودند بهترین واکنش را نشان دادند. بگفته پژوهشگران هفت روز بعد از آنکه آنها ویروس را به ریه میمون ها تزریق کردند به سبب تزریق این واکسن هیچ نشانه ای از ویروس در ریه و حلق آنها مشاهده نکرده اند.
برخی از حیوانات که دورز کمتری از واکسن مذکور را دریافت کرده بودند گرفتار نوسان بار ویروسی(viral blip) شده بودند که پژوهشگران توانستند آن عفونت را کنترل کنند. اما یکی از نکاتی که می بایست ذکر کرد این است که فعلا نمی توان حیوان خاصی را بعنوان گزینه مناسب آزمایش حیوانی انتخاب نمود چونکه علایم شدیدی که توسط کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در انسان ها ایجاد می شود در میمون ها ایجاد نمی گردد.
منبع:

1399/02/06
14:07:34
5.0 / 5
3179
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ParsiKav