یك ستاره دارای شش سیاره كشف شد

یك ستاره دارای شش سیاره كشف شد

به گزارش پارسی كاو محققان دانشگاه ژنو سوئیس (UNIGE) در مطالعه اخیرشان با استفاده از طیف سنج ˮسوفیˮ (SOPHIE ) به مدت هفت سال ستارهˮ HD 158259 ˮكه در صورت فلكی اژدها بود را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند این ستاره دارای شش سیاره است.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلوریست، تجزیه و تحلیل دانشمندان دانشگاه ژنو نشان داده است كه ستاره HD 158259 دارای شش سیاره است كه یكی از آنها یك سیاره فراخورشیدی فرا زمین است و پنج سیاره دیگر مینی نپتون هستند.
به گفته دانشمندان نسبت این سیارات با یكدگیر بسیار جالب است و این سیارات فاصله فوق العاده منظمی با یكدیگر دارند و این نشانگر نحوه شكل گیری این سیستم است.
"فرانسیوس بوچی" (François Bouchy) استاد گروه نجوم دانشكده علوم ژنو اظهار داشت: كشف این سیستم سیاره ای به لطف دستیابی به تعداد زیادی از ابزارهای اندازه گیری و تكنیك های پردازش سیگنال امكان پذیر شده است.
"پال ای ویلسون" (Paul A. Wilson) محقق دانشگاه وارویك و یكی از محققان این مطالعه اظهار داشت: این كار عالی است و نشان دهنده نقش مهم تلسكوپ های كوچكتر در پیشرفت علم نجوم از راه تحقیقات با كیفیت بالا است. تجزیه و تحلیل نشان داده است كه این سیارات جرمی دو و شش برابر زمین دارند. از این گذشته، این سیستم سیاره ای كاملاً فشرده است و این به آن معنا است كه فاصله خارجی ترین سیاره از ستاره آن 2.6 برابر كمتر از فاصله بین عطارد و خورشید است. علاوه بر این چندی قبل تلسكوپ فضایی تس ناسا متوجه كاهش میزان درخشش این ستاره شده بود.
"ایزابل بویس" (Isabelle Boisse) محقق آزمایشگاه Marseille Astrophysics و یكی از محققان این تحقیق اظهار داشت: اندازه گیری تلسكوپ تس اطلاعات ارزشمندی را در مورد ساختار داخلی سیاره در دسترس ما قرار داد.
1399/01/30
22:21:34
5.0 / 5
3323
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav