پژوهش هایی كه سال قبل در تشخیص دقیق تر سرطان سینه عرضه شدند

پژوهش هایی كه سال قبل در تشخیص دقیق تر سرطان سینه عرضه شدند

پارسی كاو: سرطان پستان(Breast cancer) به صورتی سرطان گفته می شود كه از بافت پستان شروع می شود. بااینكه مردان نیز به این سرطان مبتلا می شوند اما احتمال آن در زنان صدها برابر بسیار بیشتر از مردان است.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا، پژوهشگران در سراسر جهان تابحال روش هایی را برای پیشبینی زودتر این سرطان ابداع نموده اند كه طی این گزارش به توضیح بعضی از آنها می پردازیم.


تشخیص سرطان پستان با سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل


پژوهشگران موسسه "Google Health" شركت گوگل بتازگی سیستم تشخیصی مبتنی بر هوش مصنوعی جدیدی توسعه داده اند كه می تواند با دقت بسیار بیشتری از پزشكان تومورهای سرطانی را تشخیص دهد.
گوگل یك سیستم جدید هوش مصنوعی نوین توسعه داده است كه می تواند با دقت بسیار بالایی تورموهای سرطان پستان را شناسایی كند. بااینكه دستگاه های ماموگرافی بهترین ابزار تشخیصی برای تشخیص سرطان پستان به شمار می روند، اما یك ابزار غربالگری مناسب نیستند؛ برای اینكه پزشكان امكان دارد توسط این دستگاه ها در بعضی موارد نتوانند حضور تومورهای سرطانی را به درستی تشخیص دهند.
طی این مطالعه پژوهشگران برای آموزش این سیستم به آن داده های ۱۰۰ هزار دستگاه ماموگرام را وارد كردند و سپس آزمایش بر روی افراد را شروع كردند. این پژوهشگران بعد از انجام آزمایش بر روی افراد دریافتند سیستم تشخیصی مبتنی بر هوش مصنوعی یاد شده می تواند موارد مبتلاشدن به سرطان پستان را با ۹.۴ درصد خطای كمتر در مقایسه با پزشكان تشخیص دهد.


سیستم تصویربرداری قابل حمل برای تشخیص سرطان پستان


پژوهشگران دانشگاه "نیویورك" در حال توسعه یك روش تصویربرداری جدید قابل حمل برای تشخیص سرطان پستان هستند.
این روش پتانسیل این را دارد كه سرطان پستان در زنان را بهتر تشخیص دهد. پژوهشگران پروژه امیدوارند كه سیستم تصویربرداری ساخت آنها به تشخیص زودهنگام سرطان پستان كمك نماید.
روش های گوناگونی برای تصویربرداری وجود دارد كه می توان از میان آنها به "ام.آر.آی" اشاره نمود. اما ام.آر.آی یك روش گرانقیمت است كه امكان دارد سبب بروز آلرژی در فرد شود. علاوه بر آن حمل این دستگاه آسان نیست. اصولا پزشكان بطور منظم از دستگاه ماموگرام برای تشخیص سرطان پستان استفاده می نمایند.
هرچند این روش موثر است، ولی در خانمهایی كه بافت سینه آنها متراكم است، نمی توان به خوبی از این دستگاه بهره گرفت و این روش تاثیر كمتری روی آنها دارد. برخلاف ماموگرام، این دستگاه جدید كه "DSM" نام دارد، بدون اشعه است و از یك لیزر برای روشن ساختن بافت پستان استفاده می نماید. تركیب لیزر و اولتراسوند در یك روش تصویربرداری "پرتونگاری فوتوآكوستیك" نام دارد. در این دستگاه از هموگلوبین استفاده می شود و تصویربرداری از بافت پستان را ممكن می سازد. پژوهشگران پروژه گفته اند كه این دستگاه به شكلی در حد میلی متری تومورها را تشخیص می دهد.


استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص دقیق تر سرطان پستان


پژوهشگران "دانشگاه كالیفرنیا، لس آنجلس"(UCLA) در مطالعه اخیر خود به این نتیجه رسیده اند هوش مصنوعی می تواند بهتر از لطمه شناسان سرطان پستان را شناسایی كند.
پژوهشگران آمریكایی بتازگی ۲۴۰ تصویر بافت برداری از پستان را به یك سیستم هوش مصنوعی وارد كردند و نتایج تشخیص بیماری را با تشخیص ۸۷ لطمه شناس مقایسه كردند. بعد از آن پژوهشگران نتایج را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند هوش مصنوعی در تشخیص دو مورد از بیماری های پستان دقیق تر از پزشكان عمل كرده است.
هوش مصنوعی توانست بهتر و دقیق تر از پزشكان "كارسینوم داكتال مجرایی"(ductal carcinoma in situ) نوعی سرطان و "هیپرپلازی آتیپیك مجاری پستان"(atypical hyperplasia)، ضایعه پرخطر كه دارای علایم سرطان است اما سرطانی نیست را تشخیص دهد.
نخستین قدم برای كارسینوم داكتال مجرایی و هیپرپلازی آتیپیك مجاری پستان یكسان است و طی آن پزشكان توده را برمی دارند اما مراحل بعدی بسیار متفاوت می باشد. افرادی كه به كارسینوم داكتال مجرایی مبتلا هستند به لامپكتومی احتیاج دارند كه اغلب با پرتودرمانی یا هورمون درمانی انجام می شود.
پژوهشگران اظهار كرده اند نتایج آزمایش رضایت بخش بوده است و امیدوارند در آینده با پیشرفت فناوری، هوش مصنوعی بتواند یك ابزار حیاتی و دستیار خوب برای لطمه شناسان باشد.


تشخیص سرطان پستان یك سال پیش از وقوع


هوش مصنوعی شركت آب بی ام(IBM) می تواند با تجمیع و تركیب تصاویر و سوابق پزشكی بانوان، وقوع سرطان پستان در آنان را یك سال زودتر تشخیص دهد.
شركت آی بی ام از هوش مصنوعی فقط برای پیشبینی دیابت استفاده نمی نماید. پژوهشگران این شركت یك مدل هوش مصنوعی توسعه داده اند كه می تواند سرطان بدخیم پستان را یك سال زودتر و با دقت ۸۷ درصدی كه قابل مقایسه با رادیولوژیست ها است پیش بینی نماید.
در حالیكه هم اكنون چند روش تشخیصی توسط هوش مصنوعی وجود دارد كه به تصاویر ماموگرافی یا پرونده پزشكی بیمار متكی است، آی بی ام از هر دوی آنها استفاده می نماید. ازاین رو نتیجه قابل اعتمادتری گزارش می دهد.
روش آی. بی. ام آموزش هوش مصنوعی با تصاویر ماموگرافی ناشناس در رابطه با زیست نشانگرها(بیوماركرها) مانند سابقه حاملگی و داده های بالینی است كه اجازه می دهد یك الگوریتم با دقت نسبتاً بالا ایجاد شود.
این الگوریتم می تواند احتمال تشخیص نادرست را با ایجاد ارتباط بین صفاتی مانند كمبود آهن و عملكرد تیروئید كه در تصاویر پیدا نیست، كم كند.
آی بی ام حتی اطلاعاتی را از بیوپسی ها، آزمایش های آزمایشگاهی، سوابق ثبت سرطان و كدهایی از سایر روش های تشخیص می گیرد.
آی بی ام می گوید دقت این الگوریتم به اندازه ای خوب هست كه بتواند بعنوان "چشم سوم" پزشكان مورد استفاده قرار بگیرد.
این الگوریتم می تواند تشخیص رادیولوژیست را تصدیق كند و بیماران را از شر دادن آزمایش های غیرضروری رها كند. این مزیت می تواند بخصوص در كشورهایی كه با كمبود نیرو و امكانات مواجهند مفید واقع شود.


تشخیص سرطان پستان ۵ سال زودتر از ابتلا!


پژوهشگران ام.آی. تی یك روش جدید مبتنی بر هوش مصنوعی برای دیدن تصاویر ماموگرافی اختراع كرده اند كه می تواند در تشخیص سرطان پستان در زنان تا ۵ سال زودتر عمل كند. مدل هوش مصنوعی توسعه یافته توسط دانشمندان مؤسسه فناوری ماساچوست(MIT) می تواند سرطان پستان را بدون توجه به مسائل نژادی تا ۵ سال زودتر از آن كه فرد به آن مبتلا شود پیش بینی نماید. یك مدل یادگیری عمیق كه توسط یك تیم از پژوهشگران آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT و آزمایشگاه هوش مصنوعی "CSAIL" و بیمارستان عمومی ماساچوست بوجود آمده است می تواند بر طبق یك ماموگرام پیش بینی نماید كه آیا یك زن در آینده به سرطان پستان مبتلا خواهد شد یا نه و بر خلاف روش های قدیمی تر، به خوبی روی بیماران سیاه پوست كار می كند. سیستم های قبلی در تشخیص و پیشبینی سرطان پستان در بیماران سیاه پوست مشكل داشتند، اما این سیستم به خوبی روی هر دو كار می كند.
دانشمندان ابتدا به ماموگرام های بیش از ۶۰ هزار بیمار كه در بیمارستان عمومی ماساچوست تحت درمان بودند، نگاه كردند. سپس زنانی را كه طی پنج سال تحت نظارت بودند و به سرطان پستان مبتلا شده بودند شناسایی نمودند و با استفاده از این اطلاعات یك مدل ساختند كه الگوهای ظریف در بافت پستان را كه از نشانه های اولیه سرطان پستان هستند تشخیص می دهد.
این هوش مصنوعی توانایی كمك به حل اختلاف نژادی در مراقبت های بهداشتی زنان را دارد. از آنجائیكه اطلاعات فعلی در زمینه سرطان پستان بر مبنای جمعیت سفید پوست به دست آمده است سبب تأخیر در تشخیص این بیماری در زنان رنگین پوست شده است. این اتفاق به عواقب شدیدی منجر گردیده است، چونكه زنان سیاه پوست نسبت به زنان سفید پوست ۴۳ درصد بیشتر قربانی سرطان پستان می شوند و جان خودرا از دست می دهند. همینطور بطور متوسط زنان هیسپانیك(اسپانیایی زبان)، سیاه پوست و آسیایی زودتر از همتایان سفیدپوست خود به سرطان پستان مبتلا می شوند.


ابداع جلیقه ای برای تشخیص بهتر سرطان پستان


"اشعه ایكس" و "ام.آر.آی" از روش های بسیار مؤثری برای تشخیص مراحل اولیه بیماری سرطان پستان به شمار می آیند. پژوهشگران اتریشی در مطالعه اخیرشان در حال توسعه یك جلیقه دارای سیم پیچ های رادیویی قابل انعطاف هستند كه تصویربرداری ام.آر.آی را برای تشخیص سرطان پستان بهبود می بخشد. پژوهشگران "موسسه علمی اتریش" در وین در حال توسعه یك جلیقه هستند كه اطراف آن سیم پیچ های دارای فركانس رادیویی قابل انعطاف تعبیه شده است و از آن می توان برای تشخیص بهتر بیماری سرطان پستان استفاده نمود.
جلیقه مذكور دارای مجموعه ای از ۳۲ سیم پیچ دارای فركانس رادیویی است كه درون پارچه این جلیقه تعبیه می شوند. سیم پیچ های مذكور هشت سانتی متر (۳.۱ اینچ) طول دارند و با استفاده از كابل كواكسیال به یك گیرنده رادیویی متصل می شوند و چند سنسور نیز در داخل این جلیقه قرار داده شده اند كه توسط آنها سیستم می تواند حركات ناشی از تنفس بیمار را كه موجب ایجاد اختلال در تصاویر می شود حذف نماید.
كابل كواكسیال یا كابل هم محور(Coaxial cable) كابلی است كه دارای یك رسانای داخلی است كه توسط یك عایق منعطف محصور شده است و روی این لایهٔ منعطف نیز توسط یك رسانای نازك برای انعطاف كابل به هم بافته شده است. هدف این لایه رسانای خارجی كابل پیشگیری از نفوذ نویزهای محیط كابل می باشد. همه این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی شده اند.
ام.آر.آی ها بعنوان یك روش تشخیصی مفید نسبت به اشعه ایكس به شمار می آیند به این علت كه آنها دارای تابش یوننده مضر نیستند. آنها همینطور دارای حساسیت بالاتر و تصاویر با وضوح بالاتری هستند. ام.آر.آی تصاویر سه بعدی از بدن انسان را با قرار دادن آن در مقابل یك میدان مغناطیسی قوی همراه با امواج رادیویی، تولید می كند. طی این مطالعه، این جریان هسته اتم های هیدروژن داخل بدن را تحریك می كند، كه بعد از آن می توان توسط كامپیوتر آنها را به تصاویر آناتومی دقیق تبدیل كرد. در این روش هنگامی كه بیمار برای انجام كارهای ماموگرافی رجوع می كند، وارد یك لوله اسكنر ام.آر.آی می شود و سپس در آنجا از سیم پیچ های دارای فركانس رادیویی برای ثبت تصویر استفاده می نمایند. به قول محققان، این رویكرد هنوز تكمیل نشده است و دارای نواقصی است كه بزودی و با آزمایشات بیشتر حل خواهد شد.

منبع:

1399/01/05
13:25:44
5.0 / 5
3832
تگهای خبر: آموزش , اسكنر , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ParsiKav