۱۵ زن برتر فناور در آمریكا را بشناسیدبعلاوهتصاویر

۱۵ زن برتر فناور در آمریكا را بشناسیدبعلاوهتصاویر

پارسی كاو: زنان در عرصه های مختلفی در جهان در حال درخشش هستند و با فناوری هایی كه توسعه داده اند كمك بزرگی به بشریت كرده و كارهای افراد را تسهیل بخشیده اند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، مجله آمریكایی فوربس فهرست ۵۰ زن برتر آمریكایی در حوزه فناوری نظیر فناوری هوش مصنوعی، فناوری های بیوتكنولوژی و... را معرفی كرده است كه ما در این خبر به اختصار ۱۵ نفر برتر این فهرست را معرفی كرده ایم.
۱."آن آرون"(Anne Aaron)


آن آرون مدیر الگوریتم های ویدئویی شركت جهانی رسانه سیال و تولیدكننده مجموعه های تلویزیونی "نت فلیكس"(Netflix) است، آرون در آنجا رهبری یك گروه از مهندسان دانشگاهی را كه در زمینه رمزگذاری ویدئو كار می كنند بر عهده دارد و به صورت خاصی برای بهبود كیفیت جریان و كاهش استفاده از پهنای باند تمركز كرده و تلاش می كند. آرون از فیلیپین به آمریكا نقل مكان كرد تا در رشته مهندسی برق دانشگاه استنفورد تحصیل كند.
تحقیقاتش در زمینه كدگذاری ویدئو از همان زمان شروع شد. در سال ۲۰۱۵، یك اختراع در زمینه تكنیك های پیش بینی كیفیت ویدئو ادراكی را ثبت نمود. آرون تابحال موفق به دریافت جایزه هایی "همچون جایزه رهبری ای تی&تی در آسیا-اقیانوسیه"(AT&T Asia Pacific Leadership Award) و "فلوشیپ سی.وی استار در جنوب شرق آسیا"(C.V. Starr Southeast Asian Fellowship) شده است.
۲."پریان بورینگ" (Perianne Boring)


پریان بورینگ در سال ۲۰۱۴، اتاق بازرگانی دیجیتال(Chamber of Digital Commerce) را تاسیس كرد.
اتاق بازرگانی دیجیتال یك انجمن ذی نفوذ آمریكایی است كه به ترویج صنعت در حال ظهور پشت فناوری زنجیره بلوكی، بیت كوین، ارز دیجیتال و دارایی های دیجیتال می پردازد.
گروه ذی نفوذ همچون نهادهای مدنی هستند و شامل گروهی از افراد یا سازمان هایی هستند كه با تحت فشار قرار دادن مقامات حكومتی یا بخشی از آنها با اتخاذ تدابیر گوناگون برای كسب منافع خود مبارزه می كنند. گروه های فشار برای موفقیت احتیاج به كسب پشتوانه های مردمی و اجتماعی دارند.
۲۰۰ نفر عضو انجمن تجاری خصوصی "Chamber of Digital Commerce" دارد كه می توان به مایكروسافت و آی.بی.ام اشاره نمود. حالا بورینگ در كاخ سفید فعالیت می كند و در آنجا بعنوان یك تحلیلگر قانونی در مجلس نمایندگان ایالات متحده، مشاوره در امور مالی، اقتصاد، مالیات و مراقبت های بهداشتی فعالیت دارد. وی همینطور استاد فناوری زنجیره بلوكی دانشكده اقتصاد "دانشگاه جُرج تاون"(Georgetown University) است.
۳. "جوی بولاموینی"(Joy Buolamwini)


"جوی بولاموینی" دانشمند كامپیوتر و "فعال دیجیتال"(digital activist) است كه در آزمایشگاه ام.آی.تی كار می كند. او بنیانگذار "اتحادیه عدالت الگوریتمی"(Algorithmic Justice League) است كه در آن تعصب در هوش مصنوعی را تعریف می كند و شیوه های مبارزه با آنرا توسعه می دهد. او متولد كانادا است و تحصیلات كارشناسی خودرا در رشته كامپیوتر در "موسسه فناوری جورجیا" آغاز نموده است. وی موفق به ستاندن مدرك كارشناسی ارشد خود در رشته یادگیری و فناوری از دانشگاه آكسفورد شده است و دارای مدرك دكتری افتخاری از طرف موسسه ام.آی.تی است.
۴."سارا كلترباك"(Sarah Clatterbuck)


در آوریل ۲۰۱۸، مهندس "سارا كلترباك"، به كار كسب درآمد در یوتیوب پیوست اما قبل از آن او به مدت شش سال مدیر ارشد سرویس شبكهٔ اجتماعیِ تجاری "لینكدین"(LinkedIn ) بود. طی این شش سال كلترباك گروه های متعددی را در زیرساخت های كاربردی رهبری كرد. وی بعنوان یك تكنسین، مدافع ساخت محصولات برای خدمت به افراد دارای مشكلات فیزیكی و شناختی است.
۵. "جنیفر دودنا"(Jennifer Doudna)


جنیفر دودنا زیست شیمی دان اهل ایالات متحده آمریكا و استاد دانشگاه كالیفرنیا، بركلی است. او از سال ۱۹۹۷ پژوهشگر "موسسه پزشكی هاورد هیوز"(Howard Hughes Medical Institute) بوده است. دودنا در سال ۱۹۸۵ لیسانسش را در رشته شیمی از كالج پامونا گرفت و در رشته زیست شیمی مدرك دكترایش را از دانشگاه هاروارد گرفت. او فوق دكترایش را با راهنمایی توماس چك و از دانشگاه كلرادو بولدر گرفت. او رهبر پروژه كریسپر است و روشی را برای توانایی تغییر DNA در تمام گونه های گیاه و حیوانات كشف و توسعه داد. فناوری كریسپر پتانسیل بسیار زیادی در كشاورزی و در درمان بیماری های انسان همچون سرطان دارد.
تناوب های كوتاه پالیندروم فاصله دارِ منظم خوشه ای یا كریسپر بخشی از دی.ان.ای پروكاریوت هستند كه حاوی تناوب های كوتاه توالی های بنیادین هستند.
كریسپر نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باكتری ها است كه آنها را قادر به كشف دی.ان.ای ویروس و بعد نابودی شان می كند.
۶. "سلسته فرالیك"(Celeste Fralick)


شركت "مك آفی"(McAfee) یك شركت مهم در زمینه امنیت كامپیوتر شمرده می شود و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ ثروت این شركت به ۱۷.۳۸ میلیارد دلار برسد. دكتر "كلسته فرالیك"(Celeste Fralick) مدیر بخش مركز نظارت و فنی این شركت است. وی مدیر ارشد بخش اطلاعات علمی در بخش اینترنت اشیا اینتل باز است. او یكی از افراد مهم در زمینه توسعه یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل عمیق است. فرالیك دكترای خودرا در رشته مهندسی پزشكی از دانشگاه ایالتی آریزونا كسب كرده است.
مك آفی یك شركت در زمینه امنیت كامپیوتر است كه در كالیفرنیا قرار دارد. مهم ترین محصولش ضدویروس مك آفی و مك آفی سكوریتی سوئیت كه هم ضد ویروس، هم فایروال و هم ضد اسپای ور است.
۷. "جاسلین گلدفین"(Jocelyn Goldfein)


"جاسلین گلدفین"(Jocelyn Goldfein) پیشتر تجربه كار بعنوان مهندس در فیس بوك و مدیر عاملی شركت "وی ام ویر" را داشته است. وی ام ویر(VMware، Inc) شركت فراهم كننده نرم افزارهای مجازی سازی است كه دفتر اصلی آن در شهر پالو آلتو در ایالات متحده آمریكا قرار دارد. حالا وی مسئولیت مدیریت اجرایی یك شركت "سرمایه گذاری خطرپذیر" را در توسعه یك استارت آپ دارد. سرمایه گذاری خطرپذیر (Venture Capital) كه از آن با عنوان های «سرمایه گذاری جسورانه» یا «سرمایه گذاری كارآفرینی» باز نام می برند، عبارت است از تأمین سرمایه لازم برای شركت ها و كسب وكارهای نوپا(استارت آپ) و كارآفرین كه مستعد جهش و رشد ارزش و البته ریسك فراوانی است. گلدفین استاد راهنما "دانشگاه استنفورد" و معاون "دانشكده هاروی مود"(Harvey Mudd College) باز است.
۸. " دایان گرین"(Diane Greene)


" دایان گرین"(Diane Greene) مدیر عامل "سكوی ابری گوگل" است و موسس استارت آپ "Bebop Technologies" است.
سكوی ابری گوگل یك خدمت محاسبات ابری است كه توسط گوگل برای میزبانی در همان زیرساختی كه گوگل جهت استفاده داخلی محصولات كاربر نهایی، مانند جستجوی گول و یوتیوب نمایش میگردد. سكوی ابری توسعه دهندگان محصولات را قادر می سازد كه طیف وسیعی از برنامه ها را از وب سایت های ساده برای برنامه های كاربردی پیچیده احداث كنند.
سكوی ابری گوگل بخشی از یك مجموعه خدمات شركت اقتصادی Google Cloud است و فراهم كننده مجموعه ای از خدمات مبتنی بر ابر پیمانه ای با یك میزبان از ابزارهای توسعه است. گرین مدیر اجرایی شركت "وی ام ویر و عضو منتخب آكادمی مهندسی ایالات متحده است.
۹. "راشل هارویتز"(Rachel Haurwitz)


"راشل هارویتز"(Rachel Haurwitz) زیست شناس آمریكایی است. او بنیانگذار، مدیر اجرایی و رئیس شركت Caribou Biosciences، یك سازمان ویرایشگر ژن است.
هارویتز یكی از پیشگامان فناوری"كریسپر"(CRISPR) است. در آنجا، او به كشف پدیده CRISPR برای ویرایش رشته های DNA كمك زیادی كرد. او به همراه چند پژوهشگر استارت آپ "Caribou Biosciences" را برای انجام آزمایشات كریسپر تاسیس كرد. تناوب های كوتاه پالیندروم فاصله دار منظمِ خوشه ای یا كریسپر بخشی از دی ان ایِ پروكاریوت هستند كه حاوی تناوب های كوتاهِ توالی های بنیادین هستند.
كریسپر نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باكتری ها است كه آنها را قادر به كشف دی.ان.ای ویروس و بعد نابودی شان می كند. بخشی از سیستم كریسپر، پروتئینی به نام كَس۹(Cas۹) است، كه قابلیت جستجو، برش زدن و سرانجام استحاله دی.ان.ای ویروس را به روشی خاص دارد. فناوری كریسپر به دانشمندان اجازه می دهد، تغییراتی در دی.ان.ای سلول ها احداث كنند.
۱۰. "آریان هوارد"(Aryana Howard)


"آریان هوارد" (Aryana Howard)، كارآفرین، مهندس رباتیك و رئیس دانشكده محاسبات دانشگاه جورجیا است.
او همینطور نسل بعدی رباتیك را رهبری می كند. او موسس شركت "Zyrobotics" است كه در آن محصولات آموزشی رباتیك برای كودكان توسعه داده می شود. هاوارد در حرفه خود، انواع مختلفی از نوآوری های رباتیك را توسعه داده است، همچون ربات های SnoMote JPL، كه برای تحقیق در مورد مكان های یخی مانند یخچال ها مورد استفاده قرار می گیرند. او موفق به دریافت جوایز معتبر متعددی همچون جایزه A. Nico Habermann انجمن تحقیقات كامپیوتری شده است.
۱۱. "فی فی لی"(Fei-Fei Li )


"فی فی لی"(Fei-Fei Li ) استاد علوم كامپیوتر "دانشگاه استنفورد" است. وی مدیر آزمایشگاه هوش مصنوعی استنفورد و آزمایشگاه چشم استنفورد است. در سال ۲۰۱۷، او موسسه خصوصی "AI۴ALL، " برای انجام آزمایشات متنوع در زمینه هوش مصنوعی تاسیس كرد. لی همین طور در زمینه "دید رایانه"(Computer vision) و "علوم اعصاب شناختی"(cognitive neuroscience) باز فعالیت می كند. لی بعنوان یكی از برترین افراد حوزه هوش مصنوعی جهان شناخته میگردد.
۱۲. "كارول ای ریلی"(Carol E. Reiley)


"كارول ای ریلی"(Carol E. Reiley) دانشمند كامپیوتر، مهندس رباتیك و كارآفرین است. او یكی از پیشگامان سیستم های ربات های هوشمند و مستقل در برنامه های كاربردی مانند جراحی، اكتشافات فضایی و ماشین های خودران است. او بنیانگذار و رئیس شركت ماشین های خودران"Drive.ai" است. او همینطور نویسنده كتاب كودكان است.
۱۳. "جینی رومتی"(Ginni Rometty)


"جینی رومتی"(Ginni Rometty) كارآفرین و مدیر ارشد اجرایی آمریكایی است كه هم اكنون بعنوان مدیر عامل اجرایی و رییس هیئت مدیره شركت آی.بی.ام فعالیت می نماید.
وی دانش آموخته "دانشگاه نورث وسترن" در رشته مهندسی برق و باز علوم رایانه(هر دو تا مقطع كارشناسی) می باشد. رومتی از سال ۱۹۸۱ كه وارد آی.بی.ام شد، در سطوح مختلف مدیریتی فعالیت نمود و در سال ۲۰۰۲ بعنوان معاون مدیرعامل و رئیس بخش فروش، بازاریابی و استراتژی این شركت انتخاب گردید. سپس در ماه ژانویه سال ۲۰۱۲ از طرف هیئت مدیره آی.بی.ام به مدیرعاملی شركت منصوب گردید. در اكتبر همان سال به دنبال بازنشستگی ساموئل پالمیسانو رئیس هیئت مدیره آی.بی.ام شد.
۱۴. "گوین شاتول"(Gwynne Shotwell)


"گوین شاتول"(Gwynne Shotwell) رئیس و مدیر عامل اجرایی شركت حمل و نقل فضایی آمریكایی اسپیس ایكس است. وی توسط فوربس هفتاد و ششمین زن قدرتمند جهان شناخته شده است.
شركت فناوری های اكتشاف فضایی(Space Exploration Technologies Corporation) یا اسپیس ایكس (SpaceX)، نام یك شركت تولیدكننده محصولات صنایع هوافضایی تجاری در آمریكا است. این شركت در سالِ ۲۰۰۲ در كالیفرنیا شكل گرفت و امروز در حال گسترش است. اسپیس ایكس یكی از سه شركتی است كه در آینده نزدیك برای ناسا سفینه های سفارشی خواهند ساخت تا جایگزین موشك های روسی شوند.
۱۵. "ترسا تاكر" (Therese Tucker)


ترسا تاكر یك كارآفرین آمریكایی، رئیس، مدیرعامل و بنیانگذار BlackLine و " نرم افزار سازمانی"(Enterprise software) است. او دارای مدرك لیسانس علوم كامپیوتر و ریاضیات از دانشگاه ایلی نوی است. نرم افزار سازمانی كه به صورت نرم افزار كاربردی سازمانی(EAS) باز نامیده می شود، نرم افزار كامپیوتری است كه در سازمان هایی مانند شركت های تجاری یا دولت مورد استفاده قرار می گیرد. درست برعكس نرم افزار انتخابی توسط یك شخص برای اهداف شخصی استفاده می شوند. نرم افزار سازمانی جزوی از یك سیستم اطلاعاتی كامپیوتری و مجهز به نرم افزاری برای تولید پایگاه های وب است.1397/09/14
15:21:31
5.0 / 5
4872
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ParsiKav