احساس همدلی را می توان از مغز در حال استراحت خواند!

احساس همدلی را می توان از مغز در حال استراحت خواند!

به گزارش پارسی كاو محققان دانشگاه كالیفرنیا لس آنجلس(UCLA) دریافته اند كه می توان با مطالعه فعالیت مغز هنگام استراحت به جای زمان درگیر بودن به انجام كارهای خاص، توانایی فرد در احساس همدلی را ارزیابی كرد.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، همدلی(empathy) یا هم احساسی، درك احساس و فهم تجربه حسی دیگران با قراردادن خود در جایگاه آنها است.
دانشنامه روانشناسی اثبات گرا، همدلی را توانایی تشخیص یا تجربه غیرمستقیم(وضعیت هیجانی) یا حالت عاطفی موجودی دیگر، یا پاسخ عاطفی ناشی از درك یا فهم وضعیت یا شرایط عاطفی هیجانی دیگران معنا كرده است.
دكتر "ماركو یاكوبونی" استاد روانپزشكی و علوم زیستی رفتاری در دانشكده پزشكی "دیوید گفن" در UCLA اظهار داشت: به صورت سنتی، همدلی با استفاده از پرسشنامه ها و ارزیابی های روانی ارزیابی می شود. یافته های این مطالعه جایگزینی را برای افرادی كه امكان دارد در پر كردن پرسشنامه ها مشكل داشته باشند، مانند افرادی كه دارای بیماری روانی شدید یا اوتیسم هستند، به وجود آورده است.
وی ادامه داد: ارزیابی همدلی اغلب در جمعیت هایی كه به آن نیاز بیشتری دارند، خیلی سخت است. همدلی گوشه ای از سلامت روان و تندرستی است و سبب بهبود رفتارهای اجتماعی و حس همكاری ما می شود. همینطور به ما كمك می نماید تا احساسات درونی، رفتار و اهداف دیگران را استنباط و پیشبینی نماییم.
"یاكوبونی" مدتهاست كه حس همدلی را در انسان مورد مطالعه قرار داده است. مطالعات قبلی وی شامل آزمایش همدلی در افرادی است كه با معضلات اخلاقی روبرو هستند یا از تماشای درد كشیدن كسی لذت می برند.
برای مطالعه حاضر كه در مجله Frontiers in Integrated Neuroscience انتشار یافته است، محققان ۵۸ شركت كننده زن و مرد در سنین ۱۸ تا ۳۵ سال را بررسی كردند.
داده های فعالیت مغز در حالت استراحت با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملكردی یا fMRI كه یك تكنیك غیرتهاجمی برای اندازه گیری و نقشه برداری از فعالیت مغز از راه تغییرات جزئی در جریان خون است، جمع آوری شد. به شركت كنندگان گفته شد كه با نگاه كردن به یك صلیب ثابت روی یك صفحه سیاه، اجازه دهند ذهن شان در حالیكه چشم ایشان ثابت است، سرگردان باشد.
بعد از آن، شركت كنندگان پرسشنامه هایی را برای سنجش همدلی تكمیل كردند. آنها از منظر خودشان به جملاتی مانند "من اغلب نازك دل هستم و نگران افرادی هستم كه كمتر از من خوشبخت هستند" و "من بعضی اوقات تلاش می كنم دوستان خویش را با گذاشتن خودم جای آنها بهتر درك كنم" با پنج توصیف پله ای از "نه چندان" به "خیلی خوب" نمره دادند.
محققان می خواستند با تجزیه و تحلیل اسكن های مغزی، میزان دقیق همدلی شركت كنندگان را كه بعنوان تمایل و توانایی درك وضعیت شخص دیگر مشخص می شود، اندازه بگیرند.
پیشبینی ها با نگاه به فعالیت مغز در حالت استراحت در شبكه های خاص مغزی كه مطالعات قبلی نشان داده بودند برای همدلی مهم هستند، انجام شد. محققان از شكلی از هوش مصنوعی به نام یادگیری ماشین استفاده كردند كه می تواند الگوهای ظریف را در داده هایی كه امكان دارد تجزیه و تحلیل داده های سنتی نتوانند، پیدا كند.
"یاكوبونی" اظهار داشت: ما دریافتیم كه حتی وقتی مستقیماً به یك كار كه مشمول همدلی می شود، مشغول نباشید، فعالیت مغز در این شبكه ها می تواند وضعیت همدلی افراد را نشان دهد. زیبایی این مطالعه این است كه اسكن ها به ما كمك می كنند تا نتایج پرسشنامه هر یك از شركت كنندگان را پیشبینی نماییم.
این یافته ها می تواند به متخصصین مراقبت های بهداشتی كمك نماید ارزیابی همدلی را در افراد مبتلا به اوتیسم یا اسكیزوفرنی كه امكان دارد در پر كردن پرسشنامه ها یا ابراز احساسات خود مشكل داشته باشند، كمك نماید.
"یاكوبونی" می گوید: تصور می شود افرادی كه این شرایط را دارند، فاقد حس همدلی هستند. اما اگر بتوانیم ثابت نماییم كه مغز آنها توانایی ابراز همدلی را دارد، می توانیم با استفاده از آموزش و استفاده از سایر روش های درمانی آنرا بهبود بخشیم. این روش ها امكان دارد منجر به بهبود درمان این افراد و همینطور تشخیص بیماری های آنها شود.
وی ادامه داد: قدرت پیشبینی الگوریتم های یادگیری ماشین هنگامی كه به داده های مغز اعمال می شود، می تواند ما را در پیشبینی چگونگی واكنش یك بیمار یاری دهد و به ما كمك نماید تا راهكارهای درمانی مطلوبی را پیش بگیریم.
این تحقیق به تحقیقات قبلی اضافه می شود كه نشان داده اند مغز در حالت استراحت به اندازه هنگام فعالیت درگیر است و شبكه های مغزی كه در حال استراحت است، امكان دارد به شكلی مشابه وقتی كه به یك كار مشغول هستند، تعامل داشته باشند.
در آینده مطالعات بیشتر و جامع تر به شناسایی مناطق دیگر مغز در رابطه با همدلی كمك خواهند كرد.1398/12/01
13:22:21
5.0 / 5
4397
تگهای خبر: آموزش , شبكه , شركت , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
ParsiKav