بازیافت باتری تلفن همراه با استفاده از دی اكسید كربن

بازیافت باتری تلفن همراه با استفاده از دی اكسید كربن

پارسی كاو: پژوهشگران فرانسوی اهتمام دارند روشی برای بازیافت باتری تلفن همراه و دیگر تجهیزات الكترونیكی عرضه كنند كه در آن از دی اكسید كربن استفاده می شود.


به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، شاید بتوان دی اكسید كربن را برای استخراج فلزات مفید از ابزار قابل بازیافت حوزه فناوری مانند باتری تلفن های همراه به كار برد. این روش در صورت موفقیت می تواند از دفن این گونه تجهیزات در زیر زمین پیشگیری كند و شیوه مقرون به صرفه تری برای جذب گازهای گلخانه ای قبل از ورود آنها به جو باشد.
"ژولیان لكلیه"(Julien Leclaire)، پژوهشگر "دانشگاه لیون"(University of Lyon) فرانسه اظهار داشت: با استخراج همزمان فلزات به وسیله تزریق دی اكسید كربن، می توان در هزینه ها صرفه جویی كرد.
وی ادامه داد: دی اكسید كربن، از دلیلهای اصلی تغییر اقلیمی به شمار می رود؛ در نتیجه خیلی از افراد اهتمام دارند تا این گاز را هنگام انتشار آن از نیروگاه ها و دیگر منابع اصلی جذب كنند. دی اكسید كربن را می توان زیر زمین ذخیره كرد اما مشكل اینجاست كه جذب و ذخیره آن، هزینه بالایی دارد.
لكلیه و گروهش برای جذب و ذخیره بهتر دی اكسید كربن، روش جدیدی جهت استفاده از آن عرضه كرده اند.
آنها دی اكسید كربن را از اگزوز خودرو جمع آوری كردند؛ سپس آنرا در تلفیقی از مواد شیمیایی موسوم به پلی آمین پمپاژ كردند. دلیل تركیب دی اكسید كربن با پلی آمین ها این است تا مولكول های بسیاری در شكل ها و اندازه های گوناگون ساخته شوند.
پژوهشگران دریافتند كه ممكنست این پروسه بتواند به طبقه بندی تلفیقی از فلزات كمك نماید برای اینكه یك فلز در مایع حل می شود اما فلز دیگری، یك ماده جامد را شكل می دهد. این گروه پژوهشی در مجموعه ای از آزمایش ها توانستند با موفقیت لانتان، كبالت و نیكل را كه هر سه در باتری تلفن همراه و كامپیوتر به كار می روند، جدا كنند.
لكلیه افزود: اگر اجرای این پروسه در مقیاس بزرگ نیز امكانپذیر باشد، روشی سازگار با محیط زیست را برای بازیافت باتری ها و دیگر تجهیزات الكتریكی عرضه خواهد كرد.
این پروسه معمولا با استفاده از مواد شیمیایی واكنش پذیر مانند اسیدها صورت می گیرد كه می توانند به آلودگی منجر شوند. استفاده از دی اكسید كربن بجای چنین موادی می تواند لطمه به محیط زیست را كم كند.
شركت ها و پژوهشگران دیگری نیز اهتمام دارند دی اكسید كربن را جذب كنند و آنرا به صورت مواد كارآمدی مانند پلاستیك عرضه كنند كه معمولا از نفت خام تولید می شوند اما این كار، روند شیمیایی دشواری دارد. لكلیه افزود: روش ما بیشتر بر نحوه رفتار طبیعی دی اكسید كربن تمركز دارد.
این پژوهش، در مجله "Nature Chemistry" به چاپ رسید.
منبع:

1398/10/25
20:03:20
5.0 / 5
4599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارسی كاو
ParsiKav