آخرین پرواز جمعی از نخبگان ایرانی،

سرمایه هایی كه در پرواز مرگ سوختند

سرمایه هایی كه در پرواز مرگ سوختند

به گزارش پارسی كاو متاسفانه روز گذشته در سانحه هوایی پرواز تهران-كی یف برخی از هموطنان خویش را از دست دادیم كه در دانشگاه های مطرح كانادا مشغول به تحصیل بودند.


به گزارش پارسی كاو به نقل از سی بی اس، روز گذشته یك هواپیمای اوكراینی در نزدیكی تهران گرفتار سانحه شد و تمامی۱۷۶ سرنشین آن جان خویش را از دست دادند.
در این میان، دانشجویان نخبه زیادی بودند كه بسیاری از آنها برای دیدار با خانواده خود به تهران آمده بودند.
در میان این قربانیان ۳۱ تن ساكن شهر "ادمونتون "(Edmonton) در استان" آلبرتا "(Alberta ) كانادا بودند.
"پیمان پارسیان" یكی از اعضای جامعه ایرانی ساكن ادمونتون اظهار داشت: ما بسیاری از مسافران این پرواز را می شناختیم و بخش قابل توجهی از جامعه هموطن خویش را از دست دادیم.
"دیوید تورپین"(David Turpin) معاون دانشگاه "آلبرتا"(Alberta) هم اظهار نمود كه حداقل ۱۰ قربانی این حادثه از دانشجویان این دانشگاه بوده اند.


خبری تكان دهنده
رضا اكبری رئیس انجمن جامعه ایرانی ها در ادمونتون اظهار كرد، "آرش پورضرابی" متولد ۱۳۷۲ و "پونه گرجی" متولد ۱۳۷۳ كه هر دو در اواسط دهه ۲۰ زندگی خود بودند، هر دو دانشجوی دوره كارشناسی علوم كامپیوتر دانشگاه آلبرتا بودند كه برای برگزاری جشن عروسی خود به ایران سفر كردند.
وی اظهار داشت: ما شنیدیم كه این زوج به همراه چهار تن از دوستانشان به ایران سفر كردند تا مراسم عروسی خویش را برگزار كنند.
اكبری اضافه كرد، این خبر بسیار تكان دهنده و ویرانگر بود و لحضات بسیار غم انگیزی را برای ما رقم زد. باور كردن غم از دست دادن این عزیزان برای جامعه ما خیلی سخت است.
وی ادامه داد، من هشت تن از این قربانیان را می شناختم و شك ندارم تعداد زیادی از افراد ساكن در ادمونتون هم قربانیان این حادثه را می شناختند. چونكه در میان آنها تعداد زیادی پزشك و استاد دانشگاه وجود داشت.آرش پورضرابی و پونه گرجی

خانواده ای چهار نفره كه همگی جان خویش را از دست دادند
مسعود اردكانی از اساتید دپارتمان مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه آلبرتا" اظهار كرد، "سید پدرام موسوی" و "مژگان دانشمند" هر دو از اساتید مهندسی دانشگاه "آلبرتا" به همراه دو فرزند دختر خود "سیده دریا" و "سیده دورینا" هم در بین قربانیان حادثه روز گذشته بودند. دریا متولد سال ۲۰۰۵ و دورینا متولد ۲۰۱۰ بودند كه هر دو دانش آموز بودند.
"پیمان پارسیان" همینطور گفته كه "شكوفه چوپان نژاد" هم كه متخصص زنان و زایمان یك كلینیك پزشكی در ادمونتون بود، به همراه دو دختر خود جان خویش را در حادثه روز گذشته از دست داد. هر دو فرزندان این پزشك ایرانی هم دانشجوی دانشگاه "آلبرتا" بودند. "صبا سعادت" متولد سال ۱۳۷۵، دانشجوی پزشكی و خواهرش "سارا سعادت" متولد سال ۱۳۷۷، دانشجوی روانشناسی بالینی بود.
سینا اسفندیارپور از دانشجویان دانشگاه آلبرتا و از دوستان "نسیم رحمانی فر" كه یكی دیگر از قربانیان این حادثه بود اظهار داشت: نسیم بسیار هیجان زده و خوشحال بود كه طی این تعطیلات به ایران و خانه خود سفر می كند.
"نسیم رحمانی فر" دانشجوی مهندسی مكانیك دانشگاه "آلبرتا" بود و این، نخستین زمستانی بود كه در ادمونتون حضور داشت. بنابراین از سرمای زیاد این شهر بسیار نگران بود كه هیچگاه این سرما را تجربه نخواهد كرد.
شورای آموزش و پرورش شهر "كَلگِری" در جنوب استان آلبرتای كانادا هم تایید نمود كه "ارشیا ارباب بهرامی" دانش آموز سال دوازدهم این شهر در بین این قربانیان بوده و به همراه خانواده خود برای تعطیلات به ایران سفر كرده بود.
آموزش و پرورش این شهر گفته كه ارشیا در فعالیتهای ورزشی بسیار فعال بود و در رشته های شنا و شیرجه فعالیت می كرد. وی رویای پزشك شدن را در سر می پروراند و "كسری ساعتی" مهندس مكانیك هواپیما هم از دیگر هموطنان قربانی این حادثه، هم ساكن شهر "كَلگِری" بود.
"محد مهدی الیاسی" از دیگر دانشجویان دانشگاه "آلبرتا" بود كه اخیرا ساكن تورنتو كانادا شده بود.


افراد موفقی كه با پرواز مرگ از میان ما رفتند
"ندا صدیقی" از دیگر قربانیان حادثه جراح و چشم پزشك ایرانی كه برای تعطیلات كریسمس یك سفر ۱۰ روزه به ایران داشت.
"علیرضا پی" از دیگر ایرانی ها مقیم كانادا بود كه در این حادثه جان خویش را از دست داد. وی كه پدر دو دختر هشت و ۱۰ ساله است، بنیانگذار شركت فناوری "MessageHopper" در اُتاوا بوده است. ایرانی ها مقیم كانادا كه وی را می شناختند، گفته اند كه او همواره تلاش در گرد هم آوری جامعه ایرانی ها مقیم كانادا داشت.
"دلارام داداش نژاد" دانشجوی ۲۷ ساله كالج "لانگارا" كه در ونكوور ساكن بود هم در بین این جانباختگان قرار دارد. وی برای دیدار با خانواده اش به ایران آمده بود.دلارام داداش نژاداز دست رفتن دو دانشجوی ایرانی دانشگاه "واترلو" كانادا
"مرضیه فروتن" و "منصور اصفهانی" از دیگر كشته شدگان این حادثه هستند.
فروتن دانشجوی دپارتمان جغرافیا دانشگاه "واترلو" و اصفهانی دانشجوی رشته مهندسی عمران این دانشگاه بود.
یكی از دوستان فروتن گفته كه در دانشگاه او را بعنوان "فردی بلندپرواز" می شناختیم.
وی كه در دهه ۳۰ زندگی خود بود، توسط دوستانش بعنوان زنی مقتدر توصیف می شد. با وجود اینكه فروتن دستاوردهای دانشگاهی زیادی داشت، بسیار سخاتمند، صادق و مهربان بود.
تحقیقات وی بر اپلیكیشینی متمركز بوده كه راجع به استفاده از الگوریتم ها و فناوری های نوین در سنجش از راه دور جهت بررسی تغییرات آب وهوا بوده است.


"مرگ دو دانشجوی ایرانی دانشگاه "گولف"
"میلاد قاسمی آریانی" و "غنیمت اژدری" از دانشجویان مقطع دكتری دانشگاه "گولف"(Guelph) بودند كه در سانحه هوایی روز گذشته جان خویش را از دست دادند.
"غنیمت اژدری" از دانشجویان دكتری دپارتمان جغرافیا و زمین شناسی و "میلاد قاسمی" دانشجوی دكتری بازاریابی بودند.
یكی از اساتید این دانشگاه اظهار داشت: من و همه دانشجویان از این اتفاق دردناك بسیار ناراحت هستیم.غنیمت اژدریاز دست رفتن دانشجویان دانشگاه "مك مستر"
"سیاوش مقصودلو" از دانشجویان سابق مقطع پسا دكتری دانشگاه "مك مستر"(McMaster) به همراه دختر و همسر خود در بین كشته شدگان روز گذشته بود.
یكی از دوستان ایرانی مقصودلو اظهار كرد، وی به همراه "آزاده كاوه" همسر و پریان فرزند ۱۶-۱۵ ساله اش به ایران سفر كرده بود.
یكی از همكاران مقصودلو در همیلتون او را مهربان و متفكر دانست و اظهار كرد، تحقیقات او روی علل تولد زودرس متمركز بود.سیاوش مقصودلو و دخترش
مقصودلو مدرك دكتری پزشكی خویش را از دانشگاه علوم پزشكی ایران دریافت كرد.
"ایمان آقابالی" و"مهدی اسحقیان " هم هر دو از دیگر دانشجویان مقطع دكتری دانشكده مهندسی دانشگاه "مك مستر" بودند.مهدی اسحقیانایمان آقابالیدانشجوی سال دوم دانشگاه "یورك" در بین قربانیان حادثه
"صدف حاجی آقاوند" دانشجوی سال دوم رشته منابع انسانی دانشگاه "یورك" از دیگر قربانیان حادثه بود.
یكی از هم كلاسی های حاجی آقاوند اظهار داشت: از دست دادن صدف خیلی سخت است. من همین دو روز پیش با او صحبت كردم. نمی توانم باور كنم كه او اینجا نیست.


"فوت استادیار ایرانی دانشگاه "ویندزور"(Windsor)
"حمید رضا ستاره كوكب" به همراه همسرش "سمیرا بشیری" هم در این هواپیما بودند. "حمید رضا ستاره كوكب" استادیار دانشگاه "ویندزور" بود.


مرگ شش دانشجوی ایرانی تنها از دانشگاه تورنتو كانادا
"زینب اسدی لاری" و برادرش "محمد اسدی لاری" هم در بین جانباختگان بودند.زینب و محمد اسدی لاری


"مجتبی عباس نژاد"، "محمدامین بیروتی"، "محمد امین جبلی" و "محمد صالحه" از دیگر دانشجویان ایرانی این دانشگاه تورنتو بودند.
دانشگاه بریتیش كلمبیا هم در وبسایت رسمی خود فوت دو دانشجوی سابق خود "زینب اسدی لاری" و برادرش "محمد اسدی لاری" را تسلیت گفت و با انتشار اطلاعیه ای خویش را در این غم شریك دانست.مجتبی عباس نژادمحمد امین جبلی

فوت دو دانشجوی ایرانی دانشگاه كنكوردیا
"سیاوش غفوری"، "آذر ممانی" و "سارا ممانی" هم از دانشجویان فارغ التحصیل شده رشته مهندسی دانشگاه "كنكوردیا "(Concordia) در مونترال در بین قربانیان این حادثه تلخ بودند.
مرگ دو دانشجوی مقطع دكتری دانشگاه "كارلتون"(Carleton) كانادا هم از دست دادن دو تن از دانشجویان ایرانی خود به دنبال سانحه هوایی روز گذشته را تسلیت گفت.
"فرید آراسته" و "منصور پور جم" از دانشجویان مقطع دكتری رشته زیست شناسی این دانشگاه روز گذشته جان خویش را به دنبال سانحه هوایی هواپیمای اوكراینی از دست دادند.فرید آراستهمنصور پور جمزوجی كه در دانشگاه رایرسون با یكدیگر آشنا شدند
مازیار امیر لیراوی برادر یكی از قربانیان حادثه روز گذشته به نام "مهسا امیرلیراوی" كه ۲۹ سال داشت، اظهار كرد، خواهر من به همراه همسرش "مح صلاحی" در پرواز هواپیمای اوكراینی بود.
این زوج كه هر دو در دانشگاه "رایرسون"(Ryerson) در رشته مهندسی تحصیل كردند، در دانشگاه با هم آشنا شدند و در سال ۲۰۱۴ میلادی با یكدیگر ازدواج كردند.


تایید فوت یك زوج ایرانی دیگر از جانب دانشگاه محل تحصیل شان
دانشگاه "ÉTS" واقع در كِبِك كانادا هم فوت یك زوج را تایید نمود. "آیدا فرزانه" دانشجوی دكتری این دانشگاه به همراه همسرش "ئاروین مرتب" كه در سال ۲۰۱۸ میلادی مدرك دكتری خویش را از این دانشگاه، به دست آورد، در این كشته شدگان بودند.


فوت خانواده ای سه نفره كه در انتظار نفر چهارم بود
"رازگرد رحیمی"، "فریده غلامی" و فرزند سه ساله آنها دیگر خانواده ای بودند كه در این حادثه جان خویش را از دست دادند.
"رازگرد رحیمی" استاد دانشگاه گروه فناوری و مهندسی در كالج "Centennial" بود و به صورت دوره ای در دانشگاه "اُنتاریو" هم تدریس می كرد.
وی به همراه فرزنده سه ساله و همسر آبستن خود به ایران سفر كرده بود.


مرگ چهار دانشجو از دانشگاه "وسترن"
"غزل نوریان" دانشجوی انرژی مواد نانوفوتونیك، "میلاد نهاوندی" دانشجوی تولیدات صنعتی زیستی، "حدیث حیات داوودی" دانشجوی مقطع دكتری مركز علوم تحقیقات الكتروشیمی و خوردگی و "ساجده سرائیان" كه دانشجوی جدید الورود دانشگاه "وسترن" بود، قرار بود در رشته مهندسی شیمی مقطع كارشناسی در این دانشگاه شروع به تحصیل كند.


سرشماری های كانادا نشان داده است كه حدود ۲۱۰ هزار و ۴۰۵ نفر ساكن كانادا هویت خویش را ایرانی اعلام نموده اند و بیشتر جامعه ایرانی ها در كانادا در جنوب اُنتاریو و كبك ساكن هستند.1398/10/20
16:12:05
5.0 / 5
4992
تگهای خبر: آموزش , سایت , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ParsiKav