انقلاب در تصویربرداری پزشكی

نخستین اسكنر كامل بدن با تصاویر 3 بعدی رونمایی گردید

نخستین اسكنر كامل بدن با تصاویر 3 بعدی رونمایی گردید

پارسی كاو: نخستین اسكنر كامل بدن به نام ˮاكسپلوررˮ(EXPLORER) تصاویر سه بعدی را با جزئیات پزشكی بیشتر و سریع تر عرضه می كند.به گزارش پارسی كاو به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پس از گذشت بیشتر از یك دهه توسعه، نخستین اسكنر پزشكی كامل بدن در جهان، نخستین تصاویر خویش را تولید كرده است.

این دستگاه تصویربرداری مبتكرانه حدودا 40 برابر سریع تر از اسكن های PET یا برش نگاری با گسیل پوزیترون كنونی است و می تواند یك تصویر سه بعدی از كل بدن انسان طی یك اسكن فوری عرضه نماید.

"اكسپلورر" اسكنر تمام بدنی است كه اسكن PET و سی تی اسكن را تركیب می كند. نمونه اولیه این دستگاه بعد از سالها تحقیق، در سال 2016 ارائه شد. سپس پس از آزمایشات گسترده، نخستین دستگاه در اندازه انسان در اوایل سال 2018 ساخته شد.

با همكاری دانشمندان موسسه یو سی دیویس و مهندسان چینی واقع در شانگهای، در نهایت نخستین تصاویر اسكن انسان توسط این دستگاه به نمایش گذاشته شد. نتایج این تحقیق باور نكردنی توصیف شده است و تیم تحقیقاتی EXPLORER می تواند تحقیقات بالینی و مراقبت از بیمار را متحول كند."رمزی بداوی" رئیس بخش پزشكی هسته ای در یوسی دیویس می گوید: سطح جزئیات شگفت انگیز بود، بخصوص هنگامی كه ما روش بازسازی را كمی بیشتر بهینه كردیم. ما می توانیم خصوصیت هایی را مشاهده نماییم كه نمی توان روی اسكن های PET مشاهده كرد.

وی اضافه كرد: به جرات می توانم بگویم كه هیچ دستگاه دیگری نمی تواند داده هایی با این دقت و ظرافت را از بدن انسان به نمایش بگذارد.

اسكنر جدید پیشرفت قابل توجهی را در سیستم های تصویربرداری فعلی عرضه می دهد. علاوه بر عرضه اسكن سریع تر، یك تصویر از كل بدن عرضه می دهد كه تولیدش تنها 20 تا 30 ثانیه طول می كشد. این دستگاه به صورت موثر تا 40 برابر حساس تر از سیستم های اسكن تجاری رایج است.

این خصوصیت ها به این مفهوم است كه "اكسپلورر" با استفاده از دوزهای بسیار پایین تری از ردیاب های پرتوی نسبت به میزان رایج كنونی، می تواند تصاویر دقیق تری را تولید نماید. حساسیت بالای تصاویر تولیدی آن همینطور به پزشكان اجازه می دهد تا اهداف مولكولی خاصی را كه فراتر از محدودیت های سیستم های اسكن فعلی هستند، ببینند."سیمون چری" از موسسه یوسی دیویس می گوید: معادله بین كیفیت تصویر، زمان حصول و دوز تابش تزریقی برای برنامه های مختلف متفاوت خواهد بود، اما در همه موارد، ما می توانیم بهتر، سریع تر و با دوز كم اسكن نماییم.

شاید كاربرد هیجان انگیز و جدید این سیستم این باشد كه توانایی گرفتن تصاویر از تمام بدن را به صورت لحظه ای دارد. سیستم های فعلی اساسا آهسته و ناكارآمد هستند و گرفتن تصویر آنها 30 تا 40 دقیقه طول می كشد.

"اكسپلورر" به صورت كامل نوع جدیدی از تصویربرداری تشخیصی را فراهم می آورد كه برای مثال می تواند اندازه گیری جریان خون یا نحوه مصرف گلوكز را در زمان واقعی در سراسر بدن انجام دهد.

این سیستم تصویربرداری جدید پیش از اینكه به تولید تجاری برسد، باید مورد آزمایشات بیشتر و تایید قرار بگیرد، اما "چری" خوشبین است كه این روند طولی نخواهد كشید و در آینده ای نزدیك به بیمارستان ها و موسسات تحقیقاتی در سراسر جهان راه پیدا خواهد نمود.

این مطالعه جدید در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریكای شمالی در شیكاگو عرضه خواهد شد.
1397/08/29
14:37:54
5.0 / 5
5060
تگهای خبر: اسكنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ParsiKav